Létající čárky, které vás vyženou v létě z terasy. Co je to za dotěrný hmyz?

10. červenec 2024

Obtěžují člověka stejně jako komáři, i když vypadají úplně jinak. Jsou to drobné čárky, které jsou ovšem na kůži velmi nepříjemné. Svědčí o tom dotazy posluchačů. Tady je jeden z nich:

Když se udělá hezky, tak se na balkoně nedá sedět. Přilétne něco, co vypadá jako čárky. Je to velice nepříjemné, když po vás lezou. Ničím jsme je zatím nedokázali vyhubit. Spíš to vyhnalo nás. Když začne pršet, tak zase zmizí. Jsou u nás pouze, když je hezké počasí. Prosím o radu, co s tím. Je to už několikáté léto, co je u nás máme, a balkon se nedá využívat.
posluchačka Jitka

Lidí, které obtěžují létající čárky, je mnohem víc. Někteří si stěžují i na to, že čárky nepříjemně štípou. Co je to za hmyz? Zeptali jsme se pardubického zahradníka Františka Hlubockého.

Třásněnky obtěžují lidi i rostliny

„Jedná se zřejmě o třásněnky, což je savý hmyz, který sídlí na poli na plodinách. Třeba na řepce olejce. Ta dozrála, a tak se třásněnka stěhuje, klidně do lidských obydlí,“ vysvětluje zahradník a podotýká, že třásněnek jsou tisíce druhů.

Čtěte také

Na zahradách parazitují nejčastěji třásněnka zahradní, ta škodí okurkám, paprikám a rajčatům, také cibuli pěstované na poli. Třásněnka skleníková napadá okrasné rostliny pěstované ve skleníku. Třásněnka hrachová škodí tvořícím se luskům hrachu a fazolí.

Vyrobte si repelent na bázi oleje

Vyzkoušejte přírodní repelenty z levandule, rozmarýnu nebo hřebíčku, nejlépe na olejové bázi. Tahle olejová lázeň by mohla účinkovat. BIO přípravky na bázi oleje znají zahrádkáři, kteří se chtějí zbavit třásněnek na rostlinách.

Například třásněnka mečíková likviduje květy gladiolů. Způsobuje slepení poupat, která se nemohou rozvinout. „Gladioly měly být už postříkané proti této potvůrce. Pokud jste to nestihli, tak ještě honem zkuste postřik Vertimec, ten jediný podle mě zabírá,“ radí zahradník Hlubocký.

Jak připravit semínka k nasetí v červenci? A můžeme ještě naset nakládačky, když první várka nevyšla? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související