Malý přivýdělek, velký háček. Časopis Nový prostor naráží na systém sociálních dávek
Z prodeje jednoho výtisku časopisu Nový prostor zůstane prodejci 40 korun. Přivýdělek, který často dosahuje pouze jednotek tisíc korun za měsíc, může lidem v nouzi pomoct vrátit se do běžného života. Zároveň je ale staví před dilema – s každou vydělanou korunou se jim snižuje státní podpora. I takhle malé příjmy totiž podléhají pravidlům dávek v hmotné nouzi.
Pan Jaroslav prodává časopis Nový prostor několik měsíců a kromě toho má nárazové brigády. Měsíčně si vydělá 6 tisíc korun. „Snažím se vycházet. Někdy to nejde, ale zatím se držím,“ říká. Dávky v hmotné nouzi nepobírá, není totiž ani přihlášený na úřadu práce.
Jiný prodejce, který si nepřál říct své jméno, prodá týdně asi 20 výtisků. Z jednoho kusu má 40 korun, za měsíc si tedy z prodeje vydělá kolem 3 tisíc korun. „Tuhle práci mám jako takové mezipřistání.“ Na úřadu práce taky není registrovaný.
Nemají motivaci prodávat
Na tento problém upozorňuje taky šéfredaktorka Nového prostoru Monika Dvořáková, podle které klienti nevidí v evidenci na úřadu smysl. Nemotivuje je ani nastavení dávek v hmotné nouzi. I menší příjem z prodeje jim totiž podporu sníží a finančně si tak příliš nepolepší.
Čtěte také
Jiné klienty tento systém od práce rovnou odradí. „Často se stává, že poté, co se potenciální prodejce při registraci do Nového prostoru dozví, že má povinnost hlásit přivýdělek úřadu práce, registraci si rozmyslí a raději využívá státní pomoci,“ upozorňuje Dvořáková.
A ze stejného důvodu spolupráce s Novým prostorem přestala mít smysl i pro pardubické SKP centrum, vysvětluje ředitel organizace Jiří Pitaš. „Výdělek z Nového prostoru nikdy nebyl tak výrazný, aby jim zajistil bezproblémové fungování. Ve chvíli, kdy přišli o dávky v hmotné nouzi, nebo o jejich část, tak ta motivace logicky klesala.“
Drobný odrazový můstek
Podobné přivýdělky přitom můžou pro lidi v nouzi fungovat jako dobrý odrazový můstek. „Znovuobnovování pracovních návyků je daleko větší přidaná hodnota pro klienty i pro společnost, než snížení dávek v hmotné nouzi,“ vysvětluje Pitaš.
Čtěte také
Časopis Nový prostor se proto snažil najít řešení, které by lidem bez domova pomohlo. Před dvěma lety se jim aspoň podařilo vyjednat pro prodejce alespoň úlevu – při posuzování nároku na dávky se jim započítává pouze 70 % výdělku.
Přesto jsou podle šéfredaktorky Dvořákové stávající podmínky pro prodejce demotivační. „Například prodejce, který každý den pracuje, často přijde o veškerou podporu, zatímco jeho spolubydlící, který nepracuje, dávky stále pobírá.“
Řešení je. Využívá se minimálně
Podle ministerstva práce a sociálních věcí je ale stávající systém nastavený vstřícně. „Úřad práce má při vyhodnocení nároků v jednotlivých případech možnost využít tzv. správního uvážení a příjem vůbec nezapočítat,“ vysvětlil vedoucí oddělení mediální komunikace Jakub Augusta.
Dvořáková ale namítá, že úřady tuto možnost využívají jen výjimečně. „V drtivé většině jde o započtení zmíněných 70 % výdělku.“ Nový prostor pomáhá lidem po celé republice a do prodeje je aktuálně zapojeno přibližně 150 lidí.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Nejtěžší zápas života, říká otec bratrů Zbořilových o finále extraligy. Jednou by je rád viděl v jednom dresu