Časopis jako restart. Nový Prostor už 22 let boří předsudky o bezdomovcích
Možná si ho kupujete, možná jste o něm jenom slyšeli, když jste šli kolem. Výtisky Nového Prostoru můžete sehnat na ulicích velkých měst od lidí bez domova. Díky prodeji mají šanci na nový začátek.
Z koncové ceny magazínu patří prodejci polovina. „První tři výtisky dostanou zdarma jako takový vklad do podnikání. Za utržené peníze si nakoupí další číslo za 25 korun a za 50 ho prodávají čtenářům. Učí se šetřit, plánovat finance, aby s nimi vyšli,“ říká výkonná ředitelka a zakladatelka Nového Prostoru Dagmar Kocmánková.
Porevoluční potřeba
Myšlenka pochází z 20. let minulého století, kdy v Londýně vznikl první časopis distribuovaný klienty a zaměstnanci Armády spásy. „Tím se pomáhalo chudým lidem dostat se z tíživé finanční situace. V 80. letech se takzvané street-papery rozšířily v USA, začátkem 90. let se vrátily zpět do Anglie. My jsme právě odtamtud tento projekt přenesli k nám.“
Časopis podle Kocmánkové vychází týdně v nákladu asi 200 000 kusů. „Tenkrát šlo o pokus, jak pomoci lidem bez domova. Bezdomovectví se u nás po roce 1989 významně rozšířilo. Došlo k restrukturalizaci velkých podniků, mnoho lidí přišlo o práci a propadlo sociálním sítem až na dno.“
Nový Prostor se ve velkých městech Česka už stal takovým koloritem. „Snad jsme pomohli i k tomu, že veřejnost ztratila předsudky vůči lidem bez domova. Společnost přišla na to, že se na ulici může dostat víceméně každý, pokud přijde nějaká nešťastná shoda okolností. Návrat zpátky je velmi složitý.“
Není to jen časopis
Po celém Česku se do prodeje Nového Prostoru zapojuje více než 150 prodejců denně. Magazín se dá sehnat v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích i v Pardubicích.
Právě tam ho prodává pan Tomáš. „Vyučil se pokrývačem a při jedné z prací spadnul ze střechy. Byl dlouho upoutaný na lůžko. Krachlo mu manželství, musel opustit dům. Po nějaké době se rehabilitoval. Dnes chodí o jedné holi a je velmi známým kamelotem. Díky prodeji Nového Prostoru může bydlet, má velké plány do budoucna. Je to velký fanda vojenské historie, zapojuje se tedy i v této komunitě. Žije spokojený život,“ vypráví Kocmánková.
Nový Prostor poskytuje i sociální služby ve formě sociální rehabilitace. „Pomáháme prodejcům řešit aktuální osobní problémy. Situaci s nimi řešíme individuálně. U některých se začíná dokonce i vyřizováním dokladů, pomáháme hledat práci, učíme je pracovat s chytrými mobilními telefony. Zajišťujeme taky různé rozvojové kurzy. Nejpalčivějším problémem jsou dluhy. Teď využíváme možnosti takzvaného Milostivého léta.“
Související
-
Jste bez práce? Zkuste nabrat inspiraci ve vzdělávacím kurzu
Hledáte práci? Využijte kurzy, které vám pomohou nastartovat podnikání nebo najít stálé zaměstnání. Mluvila o nich Marta Lindušková z Koalice nevládek Pardubicka.
-
Z mateřské zpět do práce. Co všechno můžeme po zaměstnavateli žádat?
V dnešní Radioporadně jsme s advokátem Zdeňkem Rudoleckým mluvili o pracovně právních vztazích.
-
Na dětské domovy plivou ti, kteří tam nikdy nebyli, říká ředitel neziskovky Děti v akci
Transformace ústavů je cesta, jak zbavit děti nálepky ústavních dětí a naučit je samostatnosti. A to se podle ředitele organizace Děti v akci Ladislava Samka daří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka