Mít svůj sen a inspirovat se příběhy. Pardubice hostí setkání romských osobností
Vychovala ho babička. Přála si, aby z něj něco bylo. Ještě do třicítky toužil udělat projekt, co i ostatní posune dál. Poznat příběh nejenom Nikolase Petika můžete v neděli 21. dubna v Paláci Pardubice.
Akce má motivovat děti a jejich rodiče k osobnímu rozvoji i vzdělávání a zároveň seznámit širokou veřejnost s inspirativními romskými osobnostmi, které na své cestě k úspěchu překonaly řadu překážek. Silné příběhy doprovodí romská hudba a tance. Nebude chybět ani vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny a pardubická rodačka Lucie Fuková. Ta kdysi Nikolasovi dala možnost učit romské tance. „Akce je pro každého. Není nijak etnicky zaměřená. Namíchal jsem v programu romské i české tance. Nerozděluju lidi, chci je spojovat. Program bude velmi pestrý.“
Nedělí to nekončí
Organizátor začal hledat peníze i účinkující od začátku letošního roku. „Oslovil jsem 9 romských osobností. Protože se objevují různé narážky proti menšině, tak jsem chtěl ukázat, že nás nemůžou házet do jednoho pytle a že si tito jedinci zaslouží prezentaci. Postupně jsem zjišťoval, co je všechno potřeba a říkal jsem si, že to asi nedám.“
„Chci se něco naučit. Chci v tom pracovat. Rád bych dál pomáhal romským dětem, aby je rodiče posílali do školy, aby dbali na vzdělání. Po tomto setkání bude možné plánovat komunitní schůzky. V celém Pardubickém kraji bych se chtěl zaměřit na vyloučené lokality a pomáhat i sociálně slabším z majority,“ říká Petik.
Nikolas Petik jezdí po školách a motivuje děti vyprávěním svého příběhu. „Narodil jsem se v dubnu 1994, ale situace nedovolila, aby mě maminka vychovávala. S prarodiči jsme bydleli ve skromném domě. Babička a dědeček jsou pro mě celý můj život, moje bohatství. Za všechno děkuju. Dali mi lásku, vychování. Snažili se mě vést k tomu, abych byl slušný, měl nějakou školu. Šel jsem na cukráře a kuchaře. Maminka mě navštěvovala, komunikovala se mnou, párkrát jsem u ní byl. V jednom období jsem s ní chtěl bydlet, vyrůstat se svými sourozenci. Ale věděl jsem, že mě vychovala babička.“
„Ze strany táty zájem nebyl vůbec. Jako dítě jsem chtěl poznat otcovské obejmutí, lásku. Kdysi běžel pořad Pošta pro tebe a chtěl jsem poznat babičku z jeho strany, ale k tomu nedošlo. Když začaly sociální sítě, vyhledal jsem sourozence a snažil se dát se s nimi dohromady. Potkal jsem se s nimi na škole a bylo to hodně zvláštní. Ale jel jsem k nim, bavíme se, navštěvujeme se.“
Mít svůj sen, neděle 21. dubna, Kongresové centrum Palác Pardubice
- 16:00 zahájení – úvodní slova
- 16:10 prezentace příběhu Michal Mižigár
- 16:20 vystoupení tanečního souboru Pardubice
- 16:30 prezentace příběhu Robert Lakatoš
- 16:40 vystoupení tanečního souboru Vysoké Mýto
- pěvecké vystoupení Merelin Giňová
- 16:50 prezentace příběhu Petr Dvořáček
- 17:00 vystoupení tanečního souboru Hradec Králové
- 17:10 prezentace příběhu Natálie Čenkyová
- 17:20 vystoupení tanečního souboru Praha
- 17:30 prezentace příběhu Rudolf Pečo
- 17:40 hudební vystoupení Jan Hron
- 17:50 prezentace příběhu Ondrej Radič
- 18:00 přestávka (ochutnávky romských jídel)
- 18:20 vystoupení Milan Pianist Horváth
- 18:30 prezentace příběhu Marek Sendecký
- 18:40 taneční vystoupení standardní tance Ivan Makovič a Lucie Malá
- 18:50 prezentace Jan Hron
- 19:00 prezentace příběhu Nikolas Petik
- 19:05 závěrečné vystoupení souborů lektora romských tanců Nikolase Petika a romská hymna v podání Natálie Huňákové s kytarovým doprovodem Jan Hron
Související
-
Chovancům jde příkladem a umí je vysekat z problémů. Ladislav Samek sám vyrostl v dětském domově
Prošel několika ústavními zařízeními včetně náhradní rodinné péče. Považuje to za solidní životní lekci. Už tam vymyslel, že založí neziskovou organizaci.
-
Romale Čhavale neb o kořenech romské hudby
Setkáte-li se kdekoliv na světě s Romy, setkáte se také s hudbou. Hudebníky jsou blízcí příbuzní Romů v Indii, hudebníky jsou Romové v Iráku, Makedonii nebo Španělsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.