Muchomůrka růžovka a muchomůrka tygrovaná rostou rády pospolu. Proto mějte oči na stopkách

19. červen 2024

Muchomůrka růžovka patří mezi oblíbené a velmi chutné houby. Běžný houbař by ji měl určit bez problémů. Proč tedy občas dojde k záměně růžovky za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou?

„Skutečně se to dá poplést a to ve chvíli, kdy je člověk při sběru v lese nepozorný a posbírá více hub na jednom místě. Právě růžovky rostou často ve společnosti muchomůrky tygrované neboli panterové,“ upozorňuje mykoložka Tereza Tejklová.

Tři základní znaky jak bezpečně poznat růžovku

Člověk vidí krásnou růžovku a nadšeně k ní běží. Přitom nachází další podobné houby všude kolem. Zavolá celou rodinu a hnízdo společně vysbírají. Pak může dojít k záměně velmi snadno. Muchomůrka růžovka a muchomůrka tygrovaná totiž rostou často na stejných místech jako sestry.

Muchomůrka růžovka

„Příroda je v tomto ďábelská. A já na každé své přednášce říkám, že pokud si berete brýle na čtení novin, tak si je určitě nasaďte i při čištění hub a ještě jednou se ujistěte, zda jsou všechny houby jedlé,“ radí Tereza Tejklová a opakuje tři základní znaky, kterými se vynikající růžovka odlišuje od jedovatých hub. 

  • Muchomůrka růžovka růžoví až červená ihned po poranění dužniny
  • Má rýhovaný prsten
  • Nemá žádnou pochvu

Letošní hřiby už na začátku dubna

„Letošní sezóna je zatím bláznivá, absolutně nepředvídatelná, mimořádná! Hřiby se letos objevily už na začátku dubna, hned první týden, to skutečně nepamatuju. A teď to pokračuje dál. K vidění jsou typicky podzimní druhy hub, jako jsou klouzky, strakoši nebo hřiby hnědé,“ vyjmenovává mykoložka.

Hurá na houby!

Porostou tyto druhy ještě na podzim? To záleží podle Tejklové na tom, jaký bude další vývoj počasí. Pokud bude dostatečně pršet, mohli bychom se i přes časný výskyt prvních hub dočkat i podzimní nadílky.

Spustit audio

Související