Muchomůrka růžovka a muchomůrka tygrovaná rostou rády pospolu. Proto mějte oči na stopkách
Muchomůrka růžovka patří mezi oblíbené a velmi chutné houby. Běžný houbař by ji měl určit bez problémů. Proč tedy občas dojde k záměně růžovky za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou?
„Skutečně se to dá poplést a to ve chvíli, kdy je člověk při sběru v lese nepozorný a posbírá více hub na jednom místě. Právě růžovky rostou často ve společnosti muchomůrky tygrované neboli panterové,“ upozorňuje mykoložka Tereza Tejklová.
Tři základní znaky jak bezpečně poznat růžovku
Člověk vidí krásnou růžovku a nadšeně k ní běží. Přitom nachází další podobné houby všude kolem. Zavolá celou rodinu a hnízdo společně vysbírají. Pak může dojít k záměně velmi snadno. Muchomůrka růžovka a muchomůrka tygrovaná totiž rostou často na stejných místech jako sestry.
„Příroda je v tomto ďábelská. A já na každé své přednášce říkám, že pokud si berete brýle na čtení novin, tak si je určitě nasaďte i při čištění hub a ještě jednou se ujistěte, zda jsou všechny houby jedlé,“ radí Tereza Tejklová a opakuje tři základní znaky, kterými se vynikající růžovka odlišuje od jedovatých hub.
- Muchomůrka růžovka růžoví až červená ihned po poranění dužniny
- Má rýhovaný prsten
- Nemá žádnou pochvu
Letošní hřiby už na začátku dubna
„Letošní sezóna je zatím bláznivá, absolutně nepředvídatelná, mimořádná! Hřiby se letos objevily už na začátku dubna, hned první týden, to skutečně nepamatuju. A teď to pokračuje dál. K vidění jsou typicky podzimní druhy hub, jako jsou klouzky, strakoši nebo hřiby hnědé,“ vyjmenovává mykoložka.
Porostou tyto druhy ještě na podzim? To záleží podle Tejklové na tom, jaký bude další vývoj počasí. Pokud bude dostatečně pršet, mohli bychom se i přes časný výskyt prvních hub dočkat i podzimní nadílky.
Související
-
Houbaři, pozor! Hřib medotrpký může znechutit smaženici celé rodině
Pravé hřiby už rostou, houbová sezóna se úspěšně rozjíždí. Pozor ale na některé dříve méně hojné druhy hořkých hřibů, které stále více expandují i do měst.
-
Nejen žampionům a hlívám se daří v substrátu. Zkuste korálovec nebo shitake!
Sucho zatím jarním houbám v lese nepřeje. Pokud se vám ale stýská po čerstvé houbové chuti, není nic jednoduššího, než si sehnat substrát naočkovaný myceliem jedlé houby.
-
Na sírovci si pochutnáte. Při krájení ale nesmí vrzat nůž
Už rostou! Houbaři hlásí nálezy prvních hřibů kovářů, kozáků nebo bedel. A s májovým deštěm se objevují také první sírovce, které porostou až do závěru houbařské sezóny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.