Nejen žampionům a hlívám se daří v substrátu. Zkuste korálovec nebo shitake!
Sucho zatím jarním houbám v lese nepřeje. Pokud se vám ale stýská po čerstvé houbové chuti, není nic jednoduššího, než si sehnat substrát naočkovaný myceliem jedlé houby. „Mezi nejznámější patří substráty žampionové, častá je hlíva, bedla, ale také shitake nebo korálovec ježatý,“ říká pardubická mykoložka Tereza Tejklová.
Mezi největší pěstitele hub v Pardubickém kraji patří Václavíkovi z Dolan. Objevíte tam například substrát s japonskou houbou shitake. Česky se tato houba jmenuje houževnatec a je velmi chutná. Houževnatec se dá koupit sušený, ale čerstvé plodnice jsou podle mykoložky Tejklové mnohem chutnější a aromatičtější.
„Substrát bývá zakrytý fólií, ta se rozstřihne a plodnice začnou růst. Substrát se musí vlhčit, stačí mu teploty kolem patnácti stupňů Celsia, houby postupně dorůstají, větší odřezáváte a čekáte, až postupně dorostou menší. Výnosy mohou být u shitake několik kilogramů. U hlív to je až několik desítek kilogramů,“ vysvětluje Tereza Tejklová.
Korálovec není jen had
Korálovec není jen jedovatý had, ale i zdravá a jedlá houba. I v tomto případě můžete vyzkoušet podhoubí připravené k domácímu pěstování. Jedná se o korálovec ježatý, velmi preferovaný v tradiční asijské medicíně. Je to skutečně ježatá houba, která připomíná bílé vousy, které visí ze dřeva.
„Dá se dokonce najít i v České republice, ale je velmi vzácná. Je navržena k zákonné ochraně, protože indikuje přirozené pralesní porosty, a těch v České republice moc nemáme,“ konstatuje mykoložka Tejklová.
Související
-
Češi v lesích každý rok nasbírají houby za miliardy. Za českou zálibu hrozí v Nizozemsku vězení
Přeborníci, mistři, znalci. Češi jsou národ houbařských fanatiků. V některých jiných evropských zemích by ale se svou vášní narazili. Nebo by si museli koupit povolenku.
-
Ohnivce rozzáří jarní les, kačenky potěší žaludek. Najdete je v lese právě teď
Mykologická poradna v Pardubicích i v Hradci Králové se rozjíždí naplno. Potvrdila nám to mykoložka Tereza Tejklová, na kterou se teď obracejí lidé s dotazy z lesa.
-
Jak chutně posílit imunitu? Zkuste hlívu, ucho nebo sibiřskou čagu
Mykoložka Tereza Tejklová už má plný košík jarních hub. Co všechno našla? Kačenku českou, ucho Jidášovo, ohnivec rakouský i hlívu ústřičnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.