Muškáty můžete řízkovat roky. A bez ztráty kytičky!
Na začátku února je čas vytáhnout muškáty ze zimoviště. Podle zahradníka Františka Hlubockého závisí náš pěstitelský úspěch na tom, jak přezimují. Velmi důležité je pro ně v zimě světlo, chladno a minimální zálivka. Nejlíp je jim na prosklené a chladné verandě, kde si mohou tzv. pospávat. Teď už je ale čas je vzbudit a nařízkovat.
Pokud byste chtěli přechovávat celé rostliny muškátu, vyplatí se to podle zahradníka Františka Hlubockého maximálně dva roky. Potom už nejsou tak pěkné. Proto je lepší muškáty množit řízkováním, nikoliv přechovávat.
Jak na řízkování muškátů?
Pokud máte například odrůdy ještě po babičce nebo po mamince, díky řízkování vám vydrží desítky let a budou stále krásné.
„Vybereme ty pěkné vršky a ustřihneme asi půl centimetru pod kolínkem, vršek bude dlouhý asi pět až osm centimetrů. Na stonku necháme asi tak tři, čtyři páry listů. Potom napícháme nejlépe do supresivního substrátu a necháme na světle a v teple zakořenit. Letošní mladé řízky vám možná půjdou o něco déle do květu, než původní rostlina, ale uvidíte, že budou zdravější a hezčí," radí zahradník.
Muškát vypěstujete i ze semínka
Věda jde dál a zahradníci přišli na to, že přechovávat velké množství matečních rostlin je náročné na plochu i na práci. Dnes už existují semena F1, která se dají naset podobně jako například semena paprik.
Ale pozor, na rozdíl od paprik potřebují muškáty od první chvíle světlo. Proto je vhodné umístit semínka se substrátem na okenní parapet do teplé místnosti. Substrátem jen velice mělce přihrnout, stačí pocukrovat, protože semínka jsou velmi jemná.
„Nejjednodušší je způsob řízkování našich babiček - květináčky se semínky přiklopte skleničkou, aby se k nim dostalo světlo. Občas odklopte, vyvětrejte a zase zaklopte. Po čase vyrostou malé rostlinky, ty se rozpichují, dá to hodně práce, ale je to takové příjemné zelené tvoření. A uvidíte, jak budete překvapeni, protože vaše píle bude odměněna krásně hustými - nízkými keříčkovými rostlinami,“ podotýká zahradník.
Jak postupovat při setí paprik? A co je nejdůležitější při pěstování citrusů? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Přichází doba setí paprik, známe pár vychytávek
Výsevem paprik všechno začíná. Pardubický zahradník František Hlubocký radí začít po 10. únoru. Dobře přitom zvažujte, kam doma nádoby se semeny umístíte.
-
Supresivní substrát - novinka, která postaví semínko na nohy
Leden je pro zahradníky úžasným měsícem. Je to měsíc semen, kdy zahradníkům přicházejí nové semínkové katalogy. A ti z nich vybírají novinky a těší se, až vyklíčí.
-
Fíkovník nemusíte na zimu zavírat do sklepa. U okna je mu líp
Někteří zahrádkáři zkoušejí pěstovat netradiční druhy ovoce a zeleniny. A v době globálního oteplování nechybí na českých zahradách ani subtropické a tropické rostliny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.