Na choltickém zámku pomáhali chudým lidem. Tamní lékárna je jednou z nejstarších v Česku

4. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Součástí choltické barokní lékárny byla kdysi i tato dřevěná plastika, symbolizující Nemoc

Španělské mušky ani vlčí játra už v lékárenských stojatkách sice nenajdete, určitě ale v regálech barokní apatyky kdysi nechyběly. Zato velrybí žebro se nad zámeckou lékárnou vznáší dodnes.

Lékárna v areálu zámku v Cholticích byla otevřena ještě před jeho dokončením. V podstatě na staveništi. To svědčí o sociálním cítění donátoky lékárny, kterou byla Františka Barbora ze Salmu, manželka stavitele zámku Romedia Konstantina Thuna. Její salmovský rodový znak zdobí většinu lékárenského vybavení.

Lékárna pod arkádou

Choltická lékárna je jednou z nejstarších v republice. Založená byla pravděpodobně v roce 1673. „Z popisu zámku pořízeného v roce 1707 víme, že se lékárna nacházela v tzv. dolejším štoku a patřily k ní suché sklípky. Dnes jsou arkády zasklené, kdysi byl ale do lékárny v přízemí, v rohu jižního křídla zámku, volný přístup,“ vysvětluje kastelán choltického zámku Lukáš Rychtecký.

Rodové znaky Salmů a Thunů zdobí mohutný hmoždíř, který pochází z roku 1686

V současné době je historické vybavení lékárny, oproti jejímu původnímu umístění, přesunuté do jedné z vedlejších místností. „Já doufám, že je to jen na krátkou dobu. V místnosti, kde byla původně, teď nejsou příliš vhodné klimatické podmínky a to by samozřejmě cennému historickému mobiliáři uškodilo,“ doplňuje Rychtecký. „V té originální původní místnosti se zachovaly krásné štukové stropy a také dobová kamna.“

První apatykáři

Lékárna byla bohatě vybavena fajánsovými a cínovými stojatkami a samozřejmě také dalšími potřebami na drcení nebo míchání nejrůznějších ingrediencí. „Známe dokonce jméno prvního apatykáře, kterým byl Fridrich Samuel, po něm do apatyky nastoupil Antonín Rest a od roku 1689 lékárnu vedl Jan Tappert,“ uvádí choltický kastelán.

Z původního vybavení lékárny se zachovaly dva vysoké regály, dále dva stoly, které mají šroubovitě stočené nohy a desky vyložené leštěnými kameny. Jeden z motivů představuje jednorožce. „Tento symbol je pro apatyky typický, vzpomeňme historickou lékárnu U bílého jednorožce v Klatovech. Ta je starší než naše lékárna. Na druhou stranu, choltická lékárna je naopak starší než světoznámá lékárna v Hospitalu Kuks," doplňuje Rychtecký.

K dobovému interiéru lékárny patří i dvě dřevěné sošky. „První symbolizuje Nemoc. Je to postava sedícího muže na kameni, už na první pohled je zřejmé, že je mu zle. Naopak plastika Zdraví je očividně v pohybu, plná zdraví, pravda, když pominu to, že během staletí přišla o ruku,“ směje se kastelán.

Čtěte takéZnáte slavné lékaře našeho kraje?

Velmi cenné jsou majolikové stojatky, které mají přední polovina bílou s modrým dekorem, jejich zadní strana je naopak modrá s bílým dekorem. V oválu ze dvou větviček s listy je štít s korunou a v něm dvě ryby, rodový znak  Salmů. Ten také, společně s rodovým erbem Thunů, zdobí i obrovský hmoždíř, který pochází z roku 1686.

Zámek v Cholticích

V druhé polovině 16. století byla choltická tvrz přestavěna na poměrně rozlehlý renesanční objekt. Novou podobu zámku vtiskl Romedius Konstantin Thun, který si Choltice zvolil za své sídlo. Velmi působivá je zejména kaple sv. Romedia, která má velmi bohatou štukovou a malířskou výzdobou. Na zámku se můžete vydat po dvou prohlídkových okruzích, první z nich se věnuje historii zámku, prohlédnout si můžete obrazárnu, expozice zbraní nebo zámeckou jídelnu.

Zámek v Cholticích

Druhý návštěvnický okruh vám přiblíží pohádkové bytosti v unikátní expozici černého divadla, jediné svého druhu v Evropě. Ve Světě vodníků a vodní říše jistě neminete koutek slávy Pepy Dvořáka, nejslavnějšího českého „vodníka“. Projít se také můžete zámeckým parkem, který vznikl na místě hradeb starého zámku jako anglický park a přechází v oboru s kaskádou rybníků, která je dnes přírodní rezervací.

Spustit audio