Na říjen se chystá nebeské divadlo. Uvidíte zářící ohon vlasatice Tsuchinshan pouhým okem
Jedním z nejzajímavějších nebeských úkazů roku 2024 je kometa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. V těchto dnech si nenechte ujít pohled na oblohu. V září se dá kometa pozorovat za svítání, v říjnu budou ideální podmínky večer.
„Česky bychom čínský název Tsuchinshan mohli přeložit jako Purpurová hora-ATLAS. Je to v podstatě taková špinavá sněhová koule, jejíž jádro má zhruba kilometr. A jak se přibližuje ke Slunci, tak se ten led vypařuje. A to, co my vidíme, je ten vypařovaný materiál v podobě prachového nebo plynného ohonu,“ vysvětluje astrofotograf Petr Horálek.
Měsíc přestane rušit na konci října
Už na konci září se kometa ukáže před svítáním. Mohla by být viditelná velmi nízko nad obzorem za rozbřesku, někdy před šestou hodinou. Ovšem jen s pomocí dalekohledu.
Druhá polovina října 2024 bude tím nejlepším obdobím pro pozorování komety, tentokrát už na večerní obloze. Uvidíte ji nad západním, později jihozápadním obzorem. Po průletu přísluním se totiž kometa bude k Zemi ještě více přibližovat a přesune se na večerní oblohu.
„Navíc zhruba od 18. října přestane na večerní obloze rušit svým svitem Měsíc, který po úplňku začne vycházet čím dál později v noci. Jedinou komplikací tak bude světelné znečištění z měst a nepředvídatelné počasí,“ uzavírá astrofotograf Petr Horálek.
Optimistické předpovědi slibují, že by kometa Tsuchinshan-ATLAS mohla být jasnější než vlasatice NEOWISE z roku 2020.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.