Na zámku v Litomyšli cvičí hasiči každý rok. Notre-Dame si dají za rámeček

18. duben 2019

Požár pařížské katedrály byl ukázkou profesionality francouzských hasičů. Jejich čeští kolegové zásah obdivně sledovali. Žádné oficiality kolem toho ale nedělají.

„Gratulace se neposílají. Nevím o tom. Ale běží neformální komunikace na sociálních sítích. Z těch informací, které jsou, nemám nejmenší pocit, že by tam hasiči neodvedli stoprocentní práci. Funguje taková hasičská komunita, sledujeme se navzájem, učíme se jeden od druhého. Ten zásah byl naprosto jedinečný, obrovsky těžký,“ oceňuje ředitel pardubických krajských hasičů Aleš Černohorský.

Památky v kraji jsou podle něj zabezpečené dobře. „Hasičský sbor má od roku 2016 podepsanou dohodu s Národním památkovým ústavem. Veškeré památky, které spravuje stát, jsou rozdělené do několika kategorií. V nejvyšší kategorii je třeba zámek v Litomyšli. Tam se každý rok provádí cvičení jednotek požární ochrany přímo na objektu. Na každé památce se pravidelně dělá kontrola z pohledu prevence, kontrola požární bezpečnosti.“

Čarodějnice budou

Počasí hasičům i letos přidělává starosti. „Loni v létě počet výjezdů na požáry v přírodě několikanásobně překonával roky minulé. Je duben, vláhy v přírodě málo. Hned v březnu opět vyskočil počet požárů. Když se přidá vítr, je na malér zaděláno poměrně rychle. Trochu s obavami se díváme na velikonoční dny, kdy má být podobné počasí,“ přiznává Černohorský.

Ředitel pardubických krajských hasičů Aleš Černohorský

Tradiční pálení čarodějnic za jistých okolností hrozbu nepředstavuje. „Pokud se organizátor chová tak, jak by se chovat měl, žádné velké riziko nevzniká. Otázkou je reakce na aktuální změnu počasí. Největší problémy dělá vítr. Na čarodějnice služby neposilujeme. Ale jsme srozumění s tím, že se v tento den dá výjezdová činnost očekávat ve zvýšené míře.“

Příchod za generála

Aleš Černohorský do funkce nastoupil na začátku dubna. „Pocity mám samozřejmě dobré. U hasičského záchranného sboru působím přes 20 let. Problematika mi rozhodně není cizí. Jsem místní, takže znám i poměry v Pardubickém kraji. Je to velký závod s časem.“

Na ředitelském postu nahradil Miroslava Kvasničku, který ukončil služební poměr. „Byl to hasičský generál, velká osobnost. Je za ním vidět obrovská spousta práce. Instituci jsem přebral v bezvadném stavu. Dlouhá léta jsem dělal panu Kvasničkovi zástupce, takže se nějakým způsobem orientuji a navazuji na jeho práci.“

On sám k profesionálnímu sboru nastoupil v roce 1992 jako hasič. Postupně se propracoval až do aktuální pozice krajského ředitele. „Budu se snažit vytvořit pracovníkům co nejlepší podmínky, aby byli hrdí, že jsou příslušníky sboru. To by se mělo odrazit ve službě veřejnosti.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.