Do tří minut u letadla. Hasiči z Letiště Pardubice mají novou stanici
Kromě profesionálních a dobrovolných hasičů je v Pardubicích také několik jednotek „schovaných“. Vlastní stanici mají třeba i vojáci na pardubickém letišti.
Hasiči tam hlídají veškerý letový provoz i budovy v areálu. Teď navíc mají i nové zázemí v podobě opravené stanice.
Pokud hasiči vyjíždějí k zásahu, který se týká letového provozu, musí být na místě do tří minut od převzetí informace. Pokud se jedná o jiný zásah v areálu, například kdyby hořela budova, tam je limit mírnější. To musí do dvou minut vyjet.
Na nové stanici nechybí i tyč. Takže když jsou hasiči na pokojích a mají výjezd, jsou schopní se k vozidlům dostat opravdu rychle. Ve službě se střídá přibližně 30 hasičů, z toho dvě třetiny jsou civilní zaměstnanci, ostatní jsou vojáci z povolání.
Když zazní poplach, je v garážích připraveno 11 vozidel (včetně několika záložních). Většinou jsou to auta podobná jako u klasických hasičů, ale mají tam i jeden armádní letištní speciál, který jinde není.
„Na letištní speciály jsou kladeny nároky, které jsou předepsané předpisem o létání a musí to splňovat zrychlení, poloměr zatáčení, je tam podmínkou, že to musí mít automatickou převodovku a mělo by to mít určité množství vody, pěny a prášku, kombinovaná hasiva,“ doplňuje velitel kpt. Vít Jelínek.
Havárie dopravního letadla v Pardubicích. Do cvičení se zapojily stovky záchranářů
Na letiště v Pardubicích dnes spěchaly stovky záchranářů k nehodě dopravního letadla. Cvičení takového rozsahu na letišti ještě nebylo.
Další vozidla jsou pak vybavená každé trochu jinak. Některá jsou lépe vybavená vyprošťovací technikou, jiná nesou víc zdravotnického materiálu.
Jinak je režim podobný jako na klasické stanici. Hasiči tam jsou 24 hodin denně a jsou připravení kdykoliv k čemukoliv vyjet. Pardubické letiště je stále zčásti vojenské, takže hasiči spadají pod armádu, ale hlídají pochopitelně i civilní lety.
Samotná budova není nová, je to zrekonstruovaná původní stanice. Hasiči tam mají zázemí, kde mohou odpočívat, mají tam společenskou místnost, kde je i kuchyň, velký stůl a televize. Samozřejmostí je posilovna.
Naštěstí leteckých nehod je minimum. I tak je práce víc než dost, říká Vít Jelínek: „Nejčastěji vyjíždíme k asistencím, což je činnost na vyžádání zpravidla provozovatele letounu, dělá se to, když se plní letoun palivem za chodu, tedy když se tam dávají zavazadla, vystupují a nastupují lidé. Pak jsou tu různé drobné technické asistence, což jsou úniky paliva na provozních plochách.“
Často podle velitele Jelínka také vyjíždějí k přehřátým podvozkům letadel nebo k tzv. tísním v letovém provozu. To se například děje, když letadlu vynechává motor a je nebezpečí, že by se při přistání mohlo něco stát. Hasiči se rozmístí kolem přistávací dráhy a jsou připravení okamžitě zasáhnout.
Podobné „schované“ hasičské jednotky jsou například podnikoví hasiči v pardubické Sythesii, Paramu nebo ve Chvaletické elektrárně.
Související
-
Zavřou se dveře a začne peklo. Hasiči se v ohnivém kamionu pečou na 600 stupňů
Do černa očouzené větrací mřížky dávají tušit, že kamion, který stojí u hasičské zbrojnice ve Vysokém Mýtě, není obyčejný. Uvnitř dobrovolní hasiči zažijí ohnivé peklo.
-
Pancéřová pevnost pro hasiče. Zásah budou řídit z bezpečí páčkami
Výbuch ve Vrběticích, exploze ve strojírnách v Poličce nebo aktuální nehoda v Kralupech nad Vltavou. Pro takové zásahy objednal HZS speciální opancéřovaná auta.
-
Holit, nebo neholit? Hasiče rozdělil spor o vousy
Mezi hasiči doutná spor kvůli bradkám. Podle platných předpisů mohou členové výjezdových jednotek nosit maximálně krátký knír. Jenže někteří z nich si stěžují, že p...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukázka soudržnosti vládní koalice, řekl k rozpočtu Stanjura. ‚Vláda pošlapala zákony,‘ opáčila Schillerová
-
Povodněmi zasažení obyvatelé Heřmanovic získají pomoc vlády opožděně. Radnice o ni zatím nežádala
-
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Příčina zatím není jasná
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy