Náhradní babičky a dědové malých autistů pomáhají rodině dítěte. A možná i sami sobě
Jednou z novinek Rodinného integračního centra je služba homesharing. „Česky bychom řekli, že se jedná o sdílenou péči, kdy autistické dítě chodí na pravidelné návštěvy k hostiteli,“ vysvětluje pracovnice Rodinného integračního centra Anežka Vavřinová.
V hostitelské rodině by se mělo dítě cítit asi jako běžné děti u babičky a dědy. Měla by to být příjemné setkání jednou za čas na pár hodin.
Čtěte také
„My vlastně děláme těm dětem babičky, dědy, tety, strejdy, kteří jim v životě velmi často chybí. Návštěva bývá zhruba jednou za čtrnáct dní na pár hodin, ale i víckrát. Máme i děti, které zvládnou u svých hostitelů přespat, takže by tam děti měly mít připravenou postýlku,“ říká Eva Černá.
Autistické dítě potřebuje změnu
Autistické děti mají sice rády svůj systém a lidi, na které jsou navázané. Ale takové dítě by mělo taky poznat, že ne vždy je všechno stejné. Naopak je pro něj prospěšné věci měnit, umět se i podřídit. Proto je důležité dostat občas dítě do jiného prostředí, aby si vyzkoušelo nové věci, poznalo nové lidi. A k tomu slouží homesharing,“ vysvětluje pracovnice Rodinného integračního centra Anežka Vavřinová.
„Jsme na to velmi dobře připraveni. Hostitelské rodině dáváme obrovskou podporu a velmi pozvolna na to všechny zúčastněné připravujeme,“ pokračuje Eva Černá.
Hostitelka: nejčastěji žena s odrostlými dětmi
Pokud se rozhodnete stát se hostitelem, je potřeba se přihlásit na stránkách www.ric.cz. Čeká vás osobní jednání s pracovníky Rodinné integrační péče, a pokud se po důkladném proškolení hostitel rozhodne, že to zvládne, dojde k párování s konkrétním dítětem.
„Všichni naši hostitelé mají podobnou zkušenost. Vidí ve sdílení svého času s autistickým dítětem nový smysl života, zjistí, že má smysl mu pomáhat. Hostitelem bývá často žena, která už má dospělé děti a má stále dost síly postarat se o dítě i s poruchou autistického spektra,“ uzavírá Eva Černá.
Jak prospěje homesharing pečující rodině a hlavně zdravým sourozencům autistického dítěte? A je tato služba placená? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Proč někteří muži neustojí život v rodině s autistou? Na vině může být žena
Poruchy autistického spektra mají mnoho podob, od těch lehkých, až po děti, které jsou natolik odlišné, že rodina musí skutečně napnout všechny síly, aby situaci zvládla.
-
Mladé babičky objevují přechodnou pěstounskou péči. Pěstounů je ale pořád málo
Ne každý člověk dokáže být pěstounem. Přijmout do rodiny cizí dítě, které je navíc emočně nestabilní, je velmi náročné. Pěstoun musí být připraven na případné problémy.
-
Hostitelská péče nabízí lepší zázemí pro děti z dětských domovů. Jak se stát hostitelem?
V České republice je přibližně sto padesát dětských domovů, dalších sto zařízení funguje v podobě výchovných a diagnostických ústavů. Je to nejvíc ve střední Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.