Nechcete mít popraskané ruce? Noste rukavice! Pokožce v zimě nesvědčí teplotní šoky
Popraskané paty, kuří oka, záděry a zarůstající nehty, to jsou bolestivé záležitosti, které doženou na pedikúru i muže.
Pokud přijdete včas a v postiženém místě ještě není zánět, můžeme vám pomoct. Pokud už je ale problém ve fázi zánětu, pošleme vás na chirurgii,“ varuje pardubická pedikérka Martina Doležalová.
Skalpelem na popraskané paty
„Zrohovatělou kůži zjemňujeme tzv. mokrou cestou. Skalpelem opatrně odstraníme zrohovatělou kůži, pak přijde na řadu pilník, masáž, upravíme nehtové lůžko. Zásadní je ale výživa,“ říká pedikérka Kateřina Scherksová a pokračuje:
„Mazat, mazat, mazat. To je základem prevence, kterou zvládne každý v domácích podmínkách. Čím mastnější krém, tím lepší, nejsou potřeba žádné speciální a drahé krémy. Nejlepší je olivový olej, vazelína, klasická modrá indulona nebo klidně sádlo. Hlavně aby to bylo mastné,“ radí pedikérka Scherksová.
Selen, zinek a vápník proti záděrám
V zimním období je vhodné nosit rukavice. K rohovatění kůže a praskání nehtové kůžičky dochází podle pedikérky Doležalové hlavně při přechodech z chladného do teplého prostředí. Proto se záděry často tvoří v zimě. Další příčinou je nedostatek vitamínů a stopových prvků.
„Doporučujeme tuto trojici: selen, zinek a vápník. Udělá dobře nehtům, kůži i vlasům,“ říká pedikérka. A pořád funguje osvědčená prevence. I v případě záděr platí hodně promazávat ruce. Výborné jsou arganové, mandlové nebo kokosové oleje.
Vyřaďte boty, které tlačí
Kuří oko se tvoří v místě, kde je dlouhodobý tlak. Většinou za to mohou boty, které na daném místě tlačí. I v tomto případě podle pedikérky Doležalové lidé přijdou na pedikúru až ve chvíli, kdy je místo velmi bolestivé a kuří oko v plné „kráse.“
„Řešíme to tak, že nohu odmáčíme, aby kůžička změkla, a potom se opracovává skalpelem. Kuří oko se musí vyříznout i s kořínkem. Musíme být pečlivé, očko se skutečně musí celé tzv. vydloubnout i s kořínkem. Pokud tam zůstane, objeví se za nějako dobu znovu. A hlavně je třeba vypozorovat, které boty vám tento problém způsobují a vyřadit je z botníku,“ radí Kateřina Scherksová.
Akrylovým nehtům odzvonilo, vracíme se zpět k přírodě. Která barva bude na jaře v kurzu? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Dopřejte chodidlům pořádný zábal. Pomůže na rozpraskané paty a nemocné nehty
Obličej si mažeme krémem každý večer. Ale co nohy? Ty si to přece také zaslouží. Pokožka nohou po takovém zábalu hezky změkne a není tolik náchylná k infekci.
-
Kůže je jako zrcadlo. Stres může vyvolat ekzém, alkohol lupénku
Skoro každá kožní choroba snižuje kvalitu našeho života. Obzvlášť v letních měsících, kdy se lidé stydí nosit krátké kalhoty, sukně a trička s krátkými rukávy.
-
Jak stříhat nehty, aby nezarůstaly? Na co jsou nehtová rovnátka?
Speciální rovnátka, která upravují zarostlé nehty, používají pedikérky v posledních deseti letech. Zajímavé ale je, že rovnátka jsou v pedikúře známá od roku 1853.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.