Ohnivce rozzáří jarní les, kačenky potěší žaludek. Najdete je v lese právě teď
Mykologická poradna v Pardubicích i v Hradci Králové se rozjíždí naplno. Potvrdila nám to mykoložka Tereza Tejklová, na kterou se teď obracejí lidé s dotazy na nálezy magických ohnivců, kačenek českých, ale také je zajímají hlíva ústřičná a ucho jidášovo. Máme pro vás rady, kde je hledat.
„Neradíme teď sice lidem z očí do očí, ale z monitoru do monitoru. Včera jsem dostala e-mail od houbařky, že u čtvrti Roudnička u Hradce Králové našla ohnivce,“ řekla nám mykoložka Tereza Tejklová. Na označené místo nálezu jsme se vypravili a nabídli posluchačům přímý přenos z lesa, kde jsme ohnivce skutečně našli na dřevě břízy.
Ohnivec rozzáří les. Nechme ho tam
Byly časy, kdy se ohnivce považovaly za vzácné houby. Ale v posledních letech mykologové objevují nové lokality. Může to souviset se změnou počasí nebo i s tím, že je čistší prostředí.
Ohnivec je velmi nápadná houba. Klobouky tvoří červené mističky, které začínají přibližně na centimetru v průměru, ale mohou mít i pět až šest centimetrů. Je to houba, která začíná růst už ve zbytcích posledního sněhu. Ohnivce jsou skutečně prvními ozdobami lesa.
„Ohnivcům se daří tam, kde je dostatek suchých větví. Jsou to houby rostoucí ze dřeva větviček. Najdete je klidně i pod elektrickým vedením, na akátových větvičkách a kmíncích. Ohnivců je více druhů. Ohnivec jurský roste například výhradně na dřevě lípy,“ informuje mykoložka.
Kde hledat kačenku českou
Smržovitá houba kačenka česká už není jen pro parádu jako ohnivec, ale je to vynikající jedlá houba. Na polévku je jí podle Terezy Tejklové škoda. Výborná je jen lehce usmažená na másle, to je skutečná delikatesa. V minulých letech ji houbaři nacházeli už na konci března. Letos si dává načas, jaro je opožděné o dva až tři týdny.
I na Hradecku a Pardubicku je několik lokalit kačenky české. Vincenc Krombholz ji popsal pro svět z českého území, na to můžeme být náležitě hrdí.
Kačenky české rostou pod růžokvětými dřevinami, jako jsou trnky, plané třešně, vrba, jasan, topol osika. Nemají rády kyselá místa. Klidně je můžete najít v remízku u cesty, lokalit v poslední době přibývá.
A kdy porostou první hřiby? „Podívejte se kolem. Máme 20. dubna a teprve se olisťují stromy. Na první hřiby si budete muset počkat až na konec května,“ konstatuje zkušená mykoložka Tereza Tejklová.
Kde se dají najít léčivé houby ucho jidášovo nebo hlíva? Poslechněte si v audiu tohoto pořadu.
Související
-
Kropenatec zavalil mykologické poradny. Pozor, je to droga
Kropenatec otavní je drobná houba, která roste v parcích, zahradách, pastvinách. A pozor, je mírně jedovatá a halucinogenní, jako lysohlávka. Její užívání je trestné.
-
Jak chutně posílit imunitu? Zkuste hlívu, ucho nebo sibiřskou čagu
Mykoložka Tereza Tejklová už má plný košík jarních hub. Co všechno našla? Kačenku českou, ucho Jidášovo, ohnivec rakouský i hlívu ústřičnou.
-
Nebojte se holubinek. Poznáte je lehce podle chuti
To, jestli je holubinka jedlá, poznáme jednoduše. Ulomíme si malý kousek z klobouku a ochutnáme. Pokud pálí na jazyku nebo je hořký, svědčí to o její nejedlosti. Po...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.