Nejistá sezóna je tady. Velká pardubická zůstává bez hlavního sponzora

1. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kvalifikace na Velkou pardubickou

Dostihové závodiště pomalu vítá jaro. Čeká ho jedna světová premiéra, ale ve vzduchu můžeme cítit lehké napětí. Pořád totiž ještě není jasno okolo generálního partnera legendárního sportovního svátku.

Dvoudenní víkendový festival se 129. Velkou pardubickou by měl být klasicky druhý říjnový víkend. Ale… „Rizika tady jsou. Jsme v posledních fázích jednání s velmi seriózními zájemci. O odchodu hlavního partnera jsme se dozvěděli až v listopadu, kdy velké společnosti mají uzavřené velké smlouvy na další roky. Děláme ale všichni maximum pro to, aby se našel partner anebo víc hlavních partnerů. Jsem optimista,“ říká ředitel Dostihového spolku Pardubice Martin Korba.

Zimní spánek? Ani náhodou

I v nejchladnějších měsících roku proudily na závodiště davy lidí. Táhlo je kluziště. Stála za ním Nadace pro rozvoj města Pardubic a město samotné. „Zakoupili ledovou plochu a umístili ji na dostihové závodiště. Návštěvnost za těch dva a půl měsíce byla přes 22 000 bruslících. A to jsme ještě kvůli počasí museli mít pár dnů zavřeno. Tohle prostě nikdo nečekal,“ hodnotí Korba úspěšný zimní počin.

Na závodišti v Pardubicích se bude poprvé hrát koňské pólo

Snow polo ve Svatém Mořici (leden 2019)

Na pardubickém dostihovém závodišti se letos uskuteční více než třicet akcí. Novinkou jsou turnaje koňského póla. Vedle dostihů se v Pardubicích uskuteční například i závody chrtů.

Přechod ze zimního provozu do sezóny 2019 obstará první březnový víkend celkem netradiční sport. Taxis Snow Polo bude součástí série turnajů koňského póla přímo na pardubickém závodišti. Další budou následovat v létě. „Teď využijeme právě ledovou plochu pokrytou sněhem. Jde o světovou premiéru póla na ledové ploše. Sice se hraje ve Švýcarsku, v Rakousku na zamrzlých jezerech, ale takhle to ještě nikdo nezkoušel.“

Kde se v Pardubicích vezme sníh? „Nechali jsme ho dovézt 200 kubických metrů z Vysočina Arény v Novém Městě na Moravě. Sníh totiž ani nebylo možné vyrábět. Chtěli bychom pomoci rozvíjet tento sport.“ Turnaj začíná v pátek 1. března. Finálový zápas bude v sobotu v 17 hodin. V pólu se jezdci na koních snaží za pomoci dlouhé pálky dostat míč do branky soupeře. Během akce si diváci budou moci tento sport vyzkoušet.

I na psy se dostane

Než vypukne opravdu dostihová sezóna, uskuteční se Atletický kros. Pořadatelé ho přesunuli na 17. března. Na trať Velké pardubické se taky vydají hráči extrémního golfu. Od dubna už budou na programu jezdecké sporty, a to závody spřežení a Jarní všestrannost. Poslední dubnový víkend pak nabídne novou akci v podobě canicrossu, tedy běhu přes překážky se psem. O areál se budou závodníci „dělit" se závody chrtů.

Ředitel Dostihového spolku Pardubice Martin Korba

Dostihy se podle Korby následně poprvé poběží tradičně 8. května. „Součástí Zahajovacího dostihového dne budou i Jezdecké hry pro děti. Snažíme se závodiště a dostihové dny neustále posouvat. Chceme vybudovat rodinnou zónu před tribunou A, kde by mělo být odpočinkové místo pro děti s rodiči.“

Tento rok bude mít devět dostihových dní v květnových, červnových, srpnových, zářijových a říjnových termínech. Jenom červnová kvalifikace bude kvůli Českému derby nezvykle až v neděli 23. června. Na konci letních prázdnin má své místo v kalendáři výstava Koně v akci. O víkendu 24. a 25. srpna se ponese „Ve jménu krále". Kromě chovatelských přehlídek a dalších obvyklých aktivit slibuje i atraktivní jezdecká vystoupení a exhibice.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související