Nejvíc loriů žije v Janově. Uvidíte je tam v zoo?

4. červen 2022

Marcel Kohout z Janova u Litomyšle je zřejmě největší chovatel papoušků lori v celé Evropě. Zároveň se stará také o vlastní farmu na indonéském ostrově Bali. V Janově by chtěl vybudovat zoologickou zahradu.

S chovem papoušků čeledi lori začal Marcel Kohout před více než dvaceti lety. V té době byli tito papoušci sice populární, ve škále pestrosti se ale dali jen těžko sehnat. „V celé Evropě bylo možné z odchovů sehnat jen pár druhů loriů, tak tři, čtyři. Byla to pro mě výzva, chtěl jsem jejich chov rozšířit,“ vysvětluje Marcel Kohout.

Na světě existuje 150 druhů loriů, v současné době v Janově Marcel Kohout chová 36 druhů. „Jednotlivé poddruhy chovám zvlášť, abych udržel opravdu čisté linie, na tom mi záleží. Pokud získám ptáka, který nějakým způsobem vybočuje a zdá se mi, že je potomek kříženců, z chovu ho vylučuji.“ Marcel Kohout lorie odchovává celoročně, jejich snůšky i v jejich přirozeném prostředí nejsou vázané na roční období.

Kaše místo zrní

Pro lorie je typická pestrá škála barevnosti. Existují například i černí loriové, většina druhů ale hýří barvami, včetně těch nejrůznějších odstínů jedné barvy. Přirozeným domovem loriů je Indonésie, Austrálie a Oceánie. Původně obývali především tropické lesní porosty, ale zabydleli se také v horách nebo parcích.

Marcel Kohout v chovné hale loriů v Janově u Litomyšle

Jako první lorie přivezl do Evropy botanik Joseph Banks, který v druhé polovině 18. století doprovázel mořeplavce Jamese Cooka na jeho objevitelských cestách. V českých zemích se například lori mnohobarvý objevil na pražských výstavách exotických ptáků až o století později.

Chov loriů je poměrně náročný. Týká se to především nároků na jejich stravu. V přirozeném prostředí se totiž tito papoušci živí nektarem z květů a zralým ovocem. K tomu mají uzpůsobený především jazyk, který je dlouhý. „Zobák vypadá podobně jako u jiných papoušků, ale na konci jazyka mají loriové zakončení v podobě štětečků, kterými květy vylizují,“ upřesňuje Marcel Kohout. Jedinci chovaní v zajetí potřebují tedy podobné složení stravy jako v přírodě. Tu jim chovatelé tedy musejí dodávat v podobě kaší.

Zoologická zahrada?

Chov papoušků Marcela Kohouta je soukromý. V Janově by ale mohla vyrůst první zoologická zahrada v Pardubickém kraji. V ní chce dát Marcel Kohout prostor nejen exotickým druhům ptáků, ale své výběhy by tam měli i další zvířata, jako například velbloudi, surikaty, malé opice nebo třeba exotičtí motýli.

Čeleď papoušků lori je velmi pestrá, existuje asi 150 druhů loriů

Chovatel Marcel Kohout má připravený projekt a koupené pozemky, realizace zahrady se má ale odvíjet od výsledku referenda občanů Janova. Ti se mají, s největší pravděpodobností v září, vyjádřit k tomu, zda si zoologickou zahradu na katastru obce přejí či nikoliv. 

autor: BRA
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...