Nemůžou hrát. Tak začali natáčet pořad Antré, aneb s divadelníky o divadle

12. duben 2021

Na rozdíl od profesionálních herců, kteří můžou alespoň zkoušet takzvaně „do šuplíku“, mají amatérští divadelníci smůlu. Především na ně mysleli tvůrci pořadu Antré. „Doufám, že je pro každého. Divadelníci se v tom najdou mnohem snáz, protože to je povídání o divadle s divadelníky,“ říká jeho moderátor a autor Josef Jan Kopecký.

Amatéři se scházet nesmí a zkoušet online je možné jen velmi omezeně. Neprofesionální divadlo tak za poslední rok dostalo pořádnou ránu a potvrzuje to i Kopecký: „Připravujeme jako Volné sdružení východočeských divadelníků naši vlastní stage v rámci open air programu festivalu v Hradci Králové. A musím říct, že dát dohromady soubory, které by mohly vystoupit, bylo letos extrémně těžké.“

I proto se pořad Antré setkal s pozitivním ohlasem nejen divadelníků, ale také veřejnosti. „Musím říct, že některé díly nás překvapily. Mají i několik tisíc zhlédnutí, což nás moc těší. To je slušný výsledek i s ohledem na to, že mluvíme s amatérskými divadelníky,“ říká Kopecký.

Kromě lidí, kterým je společné amatérské divadlo koníčkem, stojí dramaturgie i na profesionálech v oboru: „Každý měsíc zveme i jednoho profíka, lektora, někoho, kdo překročil hranice amatérského divadla. A to je samozřejmě zajímavější i pro veřejnost, která jména ze souborů z Vysočiny, nebo Libereckého kraje úplně nezná.“

Přenosy z festivalů

Tvůrci pořadu by s ním rádi pokračovali i po případném rozvolnění protiepidemických opatření. A tím jejich plány nekončí: „Kromě pravidelných čtvrtků bychom rádi, minimálně v rámci Pardubického a Hradeckého kraje, vysílali i z divadelních přehlídek. Každý den z divadelního festivalu v Hradci Králové a každý den i z Jiráskova Hronova.“

Antré a moderátor Josef Jan Kopecký

Dalšími hosty pořadu Antré budou už tento čtvrtek Jana Portyková, principálka divadla Jesličky v Hradci Králové a týden na to hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Také on má totiž zkušenosti s divadlem.

Jak sledovat

Odvysílané díly můžete kdykoliv sledovat ze záznamu, nebo živě v premiéře každý čtvrtek od 18 hodin na kanále Youtube Volného sdružení východočeských divadelníků: „Odkaz vždy visí také na našem  facebooku a nebo se podívejte přímo na stránky vsvd.cz, kde jsou všechny informace,“ doplňuje Kopecký.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.