Netopí jen pod kotlem. V Pekle mají čerti i svou kuchyň

7. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V pekelné kuchyni vás čerti klidně zaměstnají

Bojíte se čertů? Když se za nimi vypravíte přímo na Čertovinu, zjistíte, že vlastně všechno může být úplně jinak…

Na Čertovině, v malé osadě u Hlinska, v roce 2015 otevřelo svoji bránu Peklo. A rychle se stalo jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí východních Čech. Jen v loňském roce do útrob pekelných zamířilo přes 130 tisíc lidí.

Peklo je dřevostavba, výjimečná už na první pohled. Další překvapení ale na návštěvníky čeká hlavně uvnitř. Sestoupí totiž do labyrintu chodeb a jeskyní. Prostředí Pekla je opravdu stylové. Včetně průvodců, kterými jsou sami čerti a čertice.

Působivý interiér Pekla dotváří pokroucené trámy, kotle pro hříšníky, světelné efekty. Impozantním dojmem působí určitě Luciferův trůn. Pokud jste viděli pohádku režiséra Zdeňka Trošky Čertoviny, jistě si vzpomenete. Natáčela se právě v Pekle na Čertovině.  

I malí čertíci musí do školy

Stavba Pekla připomíná obří převrácenou loď, dlouhou 65 metrů a širokou 14 metrů. Místní průvodci k tomu přidávají i čertovskou legendu: „Ta praví, že se v roce 666 plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Ale zastihla je hrozná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru,“ vysvětluje Lucifer, kterého v Pekle ztělesňuje herec Jiří Kohout.

Luciferův trůn v Pekle na Čertovině

Dominantou prostoru, který vede do dvanáctimetrové hloubky, je obří starý dub. Peklu vévodí Luciferův sál. V čertovské škole se zase můžete naučit zajímavé čertovské triky a dostanete pár vskutku „dobrých“ rad. Oblíbeným místem všech návštěvníků je čertovská kuchyně, kde děti mohou pomoct čertům něco uvařit. A dospělí? Ti většinou raději dají přednost čertovskému šenku.

K peklu odjakživa patři hříšné duše. Zpytovat svědomí můžete u pekelné váhy, ostatně čerti velmi rádi vaši duši zváží, vždyť právě na to mají v pekle speciální váhu. A také vám názorně předvedou, jaký osud hříšníky čeká. Ale když vidí, že je v někom opravdu malá dušička, tak ho přesvědčí o tom, že i čerti mají dobré srdce. 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.