Seriál: Automatické mlýny v Pardubicích se probouzí. Budou žít uměním, vzděláním a kulturou

Betonový kolos s rezavým pláštěm ukrývá galerii i vzdělávací centrum

Nová budova vyrostla na místě bývalého skladu mouky. Je z probarveného betonu a částečně také z červených cihel. Svůj domov tam našla městská galerie GAMPA a vzdělávací centrum SFÉRA. V bývalém průmyslovém areálu ho postavilo město na pozemku, který koupilo v roce 2017 od majitele mlýnů Lukáše Smetany.

V areálu tak vznikla nová šestipatrová budova z probarveného betonu a červených cihel, za kterou město zaplatilo 271 milionů, 170 milionů pokryla evropská dotace. Do přízemí se ze zámeckého Příhrádku přestěhovala městská galerie GAMPA. Využívat bude výstavní prostor ve tvaru L o rozměrech 400 m2.

Galerie GAMPA má částečně průsvitný strop, který o patro výš slouží jako terasa

Jeho hlavním poznávacím znamením bude červená cihla. Ta je totiž dominantním prvkem celého prostoru. Galeristé si s tím budou muset poradit. „Ty stěny nebudeme využívat na zavěšování nebo instalaci objektů, bude to spíš o objektové tvorbě uvnitř, o jakési architektuře uvnitř architektury. Ne že by to ty stěny neumožňovaly, ale o to, že cokoli na ně zavěsíte, tak červená cihla pozornost roztříští,“ vysvětluje vedoucí galerie Šárka Zahálková. 

První výstavu, kterou lidé v novém sále z červených cihel uvidí, připravují galeristé už dva roky. Pojmenovali ji Mlýnský ostrov a představí se na ní více než desítka umělců.

Střechu galerie GAMPA tvoří terasa s částečně prosklenou podlahou, v betonové "noze" je schodiště a výtah

Výstavní prostor doplňují i prosklenná okna, která se dají roztáhnout a propojit galerii s venkovním prostorem. Kromě toho nabídne galerie zázemí rezidenčním umělcům, kteří budou mít možnost v mlýnech bydlet a tvořit.

Pro návštěvníky bude k dispozici i terasa, mohou na ni vyjít po prostorném betonovém schodišti. To vytvořilo jakýsi amfiteátr pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí. Kopíruje ho i další zvedací schodiště, které je vstupem do galerie.

Vzdělávací centrum Sféra

Futuristická budova ale nebude sloužit jenom galerii, ta se nachází pouze v přízemí. V dalších patrech vzniklo vzdělávací centrum Sféra neboli Centrální polytechnické dílny.

Ředitel vzdělávacího centra Sféra David Koppitz představuje Nadě Kubínkové jednu z učeben

K dispozici tam budou řemeslné dílny, učebny pro chemii, ústředním prostorem vzdělávacího zařízení bude pak moderní sál s interaktivním modelem planety Země. Jde o jakousi hologramovou projekci Zeměkoule, která bude například ukazovat klimatické změny, počasí atd. Tím hlavním cílem tohoto zařízení bude nejen vzdělávání, ale také by mělo pomoct vyhledávat talenty.

Sféra bude určená nejenom dětem, ale i široké veřejnosti. „My jdeme napříč věkovými kategoriemi, od nejmenších dětí až po nejvyšší věkové kategorie. Pozornost budeme věnovat i rodičům s dětmi, v plánu máme i nejrůznější seniorské programy,“ říká ředitel Sféry David Koppitz.

autor: Naďa Kubínková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.