Novinky v pardubické MHD: trolejbusy u Parama, vánoční vůz, nová linka 20

13. prosinec 2021

V Dopravním podniku města Pardubic je mnoho nového a další novinky se chystají. Jak to bude s provozem hromadné dopravy na Vánoce a na přelomu roku? A vrací se už cestující do prostředků hromadné dopravy? O tom všem mluvil ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

„Musím říct, že od srpna je pro nás podzim a zima přívětivější. Cestující se postupně vrací do prostředků městské hromadné dopravy a jsme někde na úrovni 85% roku 2019, což už jsou poměrně hezká čísla proti například jarním měsícům,“ pochvaluje si návrat cestujících Tomáš Pelikán.

Cestující v těchto dnech láká i vánočně ozdobený trolejbus, který po roce opět brázdí pardubické ulice. „Před týdnem vyjel do města a mě překvapilo, kolik lidí a cestujících se nás ptá, na které lince bude jezdit. Chtějí po nás rozpis, kde se objeví. Ideálně dopředu na týden.“

Papírové jízdenky na ústupu

Už v roce 2006 zavedl podnik ve svých vozech možnost platby elektronickou peněženkou. V současné době je možné platit jízdné také platební kartou. Papírové jízdenky tak v Pardubicích během pár let zcela zmizí. „Překvapilo mě, v jakém počtu začali cestující používat bankovní kartu, mobilní telefon, nebo chytré hodinky,“ říká Tomáš Pelikán.

Ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán

Šest dopravních podniků spustilo v autobusech, tramvajích a trolejbusech novou kampaň „Desatero skvělého cestujícího,“ kterou chce cestujícím připomenout pravidla správného chování ve veřejné dopravě. „My se snažíme nějakou populárnější formou zacílit na mladší cestující a děti, aby věděli, jakým způsobem se v prostředcích městské dopravy mají chovat. A protože standardní formou je to takové nezáživné, tak jsme zvolili tuto variantu.“

Centrální dispečink

Nová dopravní centrála vznikla po několika letech snah v přístavku nad vrátnicí dopravního podniku. „Musím říct, že z tohoto místa se mnohem lépe řídí a koordinuje doprava ve městě. Obzvláště v situacích, kdy je někde dopravní nehoda, nebo něco jiného, složitějšího. Máme tam k dispozici spoustu technologií, městský kamerový systém, dopravní ústřednu, která dokáže ovládat křižovatky ve městě.“

Trolejbusy u Parama

Pozornému občanovi neunikl les sloupů, který se na nadjezdu u Parama a v jeho okolí objevil. Neklamná známka toho, že i tady už brzy potkáme trolejbusy. „Tuto trať právě stavíme a její dokončení plánujeme na jarní měsíce roku 2022. Nejenom z toho důvodu, že to je část města, která ještě nebyla elektrifikovaná. Ale ten největší důvod je, že na nějakou dobu bude uzavřený podjezd na ulici 17. listopadu. A to je v současné době jediná trasa pro trolejbusy, která vede do města,“ vysvětluje Tomáš Pelikán a dodává, že v budoucnu by po trase měla jezdit i nová linka.

Nová autobusová zastávka v Pardubicích Na Spravedlnosti. V blízkosti polikliniky bude zastavovat nová linka 20

Linka 20 poprvé vyjela na trasu v pondělí 13. prosince. „Po dlouhé době jsme pro hromadnou dopravu zpřístupnili ulici Na Spravedlnosti. Po její rekonstrukci tam vznikla nová zastávka. Dlouho jsme bojovali s dopravní obslužností polikliniky, která tam je a nedala se obsloužit. Takže nově vzniklou linkou je odedneška možné do této lokality zajet i veřejnou dopravou.“

Vánoce a Silvestr

Letos čeká cestující během svátků stejný model jako v předchozích letech. „Musím říct, že posledních několik let jsme se na Štědrý den dostali k režimu, který je pro cestující relativně zajímavý. Mezi 18. a 19. hodinou se provoz ukončuje. A potom, kolem 22. hodiny se rozjíždí linky 2, 5 a 6, aby se lidé mohli na půlnoc dostat do města a zpět. Silvestr a vánoční svátky, to je relativně běžný sváteční provoz,“ dodává Tomáš Pelikán.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.