Originální šperkařka kombinuje hlínu s cínem. Ráda tvoří anděly i lapače světla
Šperky a další umělecké předměty z dílny Moniky Jaré jsou snadno rozpoznatelné. Umělkyně z Horky u Chrasti kombinuje hlínu s cínem, což je velmi neobvyklé. A přidává další techniky. V posledních letech se zhlédla ve skle. Hlavním motivem její umělecké práce jsou andělé.
„Neznám nikoho dalšího, kdo by kombinoval hlínu s cínem. A dělám hodně vitrážové věci. Ale rozhodně ne podle pravítka. Chci, aby všechno bylo v pohybu, roztančené,“ svěřuje se Monika Jará, která navíc učí v Chrasti na Základní umělecké škole a na základní škole vede keramický kroužek pro dospělé.
Lapač světla jako dárek
Monika Jará promítá ve svém díle několik uměleckých dovedností - šperkařinu, tiffany techniku a vitráž. Práce se sklem ji velmi oslovuje.
„Připravím sklo, nařezu ho, obrousím a oblepím. Pak obtáhnu drátkem z každé strany a teprve pak buduju objekt. U andílka je potřeba základna, aby stál, k tomu používám hutné sklo. Když je sklo spojené do vitráže, dozdobuju ho šperkařinou. Výsledkem je tento plastický anděl. Dělám ale i velké plastiky,“ popisuje šperkařka.
Monika Jará se rozhodně nevyhýbá novým nápadům. „Říkala jsem si, že teď jsou oblíbené různé lapače snů. Tak mě napadl lapač světla. Světla proto, že tam přidávám křišťálové sklo, a když ho pověsíte do okna, tak hází duhové odlesky po celé místnosti a to je moc hezké,“ popisuje šperkařka lapač v podobě kruhu, ze kterého visí drobné kamínky. Podle šperkařky ale ubývá sklářek, které se zabývají výrobou ručně dělaných kamínků. Většina z nich je už v důchodovém věku.
Jak to vypadá na keramickém kroužku u Moniky Jaré? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Skleněná výstava ještě víc připomíná Pardubice. Přibyl do ní městský ruch
Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie. Zkráceně S.K.L.E.M. Stálá expozice ve Východočeském muzeu v Pardubicích láká k opakované návštěvě.
-
Hlína je potvora. Všechno si pamatuje a občas se mnou nesouhlasí, směje se keramička
Svídnická keramika vzniká už dvacet dva let. Krajkovou i režnou keramiku pocházející z této dílny si nacházejí lidé se zájmem o ruční práci nejen z Pardubického kraje.
-
Paličkování maže starosti z hlavy, potvrzuje krajkářka
Alena Machová má koníčka, který vyžaduje obrovskou trpělivost. Zamilovala se do paličkované krajky. Jako učitelka na základní škole by ráda nadchla pro tohle umění i děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.