Památník Zámeček trhá rekordy v návštěvnosti. Přesto si ho mnozí pletou se zámkem
Je to pietní místo věnované obětem druhé světové války a zároveň muzeum s unikátní expozicí. V Pardubicích letos vstupuje do páté sezóny.
Loni se návštěvnost zastavila lehce pod 8 000, což znamenalo rekord. „Naše téma není zrovna příjemné, takže to považujeme za velký úspěch. Chodí k nám domácí i zahraniční návštěvníci a hosté. Jednu část představují školní skupiny a druhou pak dospělí lidé, kteří už mají takzvaně prázdné hnízdo. Ti mají čas objevovat tuhle historii,“ říká ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.
Přímo tam vyhasly životy
V místě dnešního Památníku bylo v době heydrichiády popraviště, na kterém zemřelo 194 lidí. Památník Zámeček připomíná události roku 1942, kdy i Pardubice byly pod nacistickou okupací. „Ještě musíme zapracovat na propagaci, aby si nás lidé nepletli se zámkem. Ani někteří Pardubáci ještě nedávno nevěděli, kde Zámeček je. Čeká nás hodně práce. Sídlíme v Pardubičkách, bohužel v průmyslové zóně, kde celý areál trochu zastiňuje továrna.“
Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války. „Celý květen budeme připomínat díky přednáškám osvobozování i následující události včetně vysídlování Němců a podobně. Třeba 7. května vystoupí historik Jan Němeček s otázkou Byly Pardubice v květnu 1945 osvobozeny či okupovány? Ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem představíme výstavu o konci války a traumatech, která se táhnou dodnes. Jde o nevyřešené majetkoprávní spory.“
Podle Janáka plánují taky konferenci muzejních pedagogů, ale i učitelů dějepisu o emocích, které veškeré vzpomínky a vyučování ve škole přinášejí. „Spousta lidí s nimi neumí pracovat. Pokud by se v tom člověk necítil jistý, může to mít dopad taky na budoucí generaci.“
Pietní akt i letní kino
Nejvytíženějším měsícem bude tradičně červen. „Všechno začíná pietním aktem 3. června, vždy na výročí první popravy. Následuje dobročinný běh a pochod Po stopách Silver A i noční pochod Putování za Libuší. Ten připomíná noční přesuny jednoho z parašutistů Jiřího Potůčka, který měl vysílačku na starosti.“
Chystá se taky další ročník letního kina. „Každý červnový pátek kolem 21:30 budeme na přilehlé louce promítat snímky s historickou tématikou. Snažíme se zajistit třeba Dunkerk, kde by jeden z komparzistů povyprávěl o natáčení. V případě nepříznivého počasí projekci přesouváme do kinosálu. Promítání máme poprvé už 30. května. To poběží dětský film a oslavíme tak Den dětí,“ dodal Janák.
Jaké další akce na letošek naplánovali? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Památník na popravišti. Pardubický Zámeček zve do krutých časů
Mezi maximálně temné kapitoly českých dějin patří nacistická hromadná vražda v Pardubicích. Osudy obětí i pachatelů mapuje nově otevřený památník u Larischovy vily.
-
Oprava památníku Zámeček finišuje, nový ředitel má řadu plánů
Přestavba pardubického památníku Zámeček jde do finále a známé je už také jméno ředitele organizace. Stal se jím historik Viktor Janák.
-
Památník Zámeček v Pardubicích získal dvě ocenění na Stavbě roku 2022
Památník Zámeček v Pardubicích získal dvě ocenění na Stavbě roku 2022. Muzeum připomíná audiovizuálními expozicemi tragické osudy českého národa v období 2. světové války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.