Pár let po opravě prošel Opatov do finále Knihovny roku. Jak se mu vedlo?

Obecní knihovna Opatov pořádá mnoho akcí pro nejmenší čtenáře
Obecní knihovna Opatov pořádá mnoho akcí pro nejmenší čtenáře

Dřív sídlila v nevyhovujících prostorách, neměla moc co nabídnout a lidí chodilo málo. V roce 2014 ale knihovna v Opatově na Svitavsku prošla rekonstrukcí. Od té doby se píše její nová historie.

„Knihovna je v budově obecního úřadu. Bývala tam škola a postupně se měnilo její využití. Časem si zvykli chodit i dospělí. Máme otevřeno jednou týdně. V průměru chodí 20 lidí a podle statistik si půjčují jednu a půl knihy,“ má přesně spočítáno vedoucí volnočasového centra Jana Kovářová.

Velká sláva s ministrem

V celostátní soutěži Knihovna roku 2019 se ta opatovská dostala mezi třináct nejlepších v kategorii „základní knihovna". Ceny se předávaly v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Uděluje je ministr kultury jako výraz ocenění dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích anebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Slavnostní vyhlášení Knihovny roku v Zrcadlové kapli Klementina

„Nominace pro nás byla překvapením. Pravděpodobně nás navrhla svitavská knihovna a přijela se podívat i paní ředitelka z pardubické krajské knihovny.

Dostali jsme upomínkové předměty, knihy do knihovny. Bylo to takové ocenění dlouhodobé a poctivé práce s nadšením,“ myslí si Kovářová.

Všechno pro děti

Knihovna v Opatově spolupracuje se základní a mateřskou školou. „Pořádáme akce hlavně pro děti včetně velké čtenářské soutěže, Noci s Andersenem, pasování prvňáků na čtenáře a podobně. Nejsme knihovna jednoho člověka, jsme tým. Přibývají k nám ještě rodinní příslušníci, kteří pomáhají vytvářet příjemné prostředí.“

Aktuální knihovní fond podle Kovářové čítá asi 2 000 svazků. „Pravidelně ho čistíme. Městská knihovna ve Svitavách nám navíc několikrát ročně poskytuje výměnný fond.“

Spustit audio

Související