Pardubice představily projekt letního stadionu, zastupitelé rozhodnou ve čtvrtek
Pardubičtí zastupitelé by měli ve čtvrtek definitivně potvrdit opravu letního fotbalového stadionu v centru města. Přestavbu se přitom vedení radnice snaží prosadit už čtvrté volební období. Teď už radní vybrali i firmu, která práce udělá a zbývá poslední věc: zastupitelé musí uvolnit peníze z rozpočtu.
„Tlačí na to fotbalisti, protože ti se loni rozhodli postoupit do první ligy s jasným závazkem, že letos se musí zahájit rekonstrukce fotbalového stadionu,“ vysvětluje primátor Martin Charvát (ANO).
Fotbalisté FK Pardubice teď hrají domácí zápasy na vypůjčeném stadionu v pražských Vršovicích. Pokud ale do konce března nepředloží klub v rámci licenčního řízení dokumenty, že se stadion opravdu začne stavět, hrozí mu ztráta ligové licence, administrativní sestup a pokuta ve výši tří milionů korun.
Zastupitelé ale nejsou v názoru na stadion jednotní, třeba Zelení a Piráti společně projekt kritizují. Podle Jakuba Kutílka (Zelení) například proto, že původně radní v roce 2014 schválili projekt multifunkčního sportoviště.
„Měl zahrnovat nejen fotbalový stadion, ale také další sportovní zázemí a kanceláře a obchody, aby se maximálně zvýšilo využití a atraktivita těchto lukrativních pozemků v centru města. Přesto se v tichosti místo toho začal připravovat monofunkční stadion,“ řekl Kutílek.
Primátor Charvát ale tuto kritiku odmítá: „Nevím, z čeho vycházejí, není to pravda. Multifunkčním zařízením se myslí hlavně multifunkční aréna a při schválení koncepce v roce 2013 se mluvilo vždy o fotbalovém stadionu.“
Kapacita až 8800 diváků
Zastupitelé se už s projektem, který jim představil investor, firma Porr, seznámili. Některé překvapilo, že tribuny netvoří uzavřený celek, ale je mezi nimi volný prostor. Náměstek primátora Jan Nadrchal vysvětlil, že to je záměr: „V okamžiku, kdy se postaví tato varianta, tak jsme na kapacitě 4600 diváků. Relativně snadnou a snad i cenově přijatelnou dostavbou jsme schopni dostat se na 6600 a následně až 8800 diváků.
To znamená, že bude možné v budoucnu zvýšit kapacitu tribun, aniž by bylo nutné do projektu zasahovat. Podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého (ČSSD) tato podoba zas tak výjimečná není: „Těch stadionů, které nemají jednolitý věnec, je po České republice většina, není to žádná katastrofa.“
Jedním z požadavků radnice bylo zachovat a opravit památkově chráněnou část původní tribuny a Bránu borců z roku 1931. Rychtecký dodal, že o jejím budoucím využití zatím jednají. „Památková část tribuny bude muset být upravena pro potřeby, o kterých teď probíhá diskuse. Myslím si, že by měla plnit nějakou funkci pro veřejnost a trávení volného času.“
Pokud zastupitelé ve čtvrtek uvolní pro přestavbu fotbalového stadionu potřebných 313 milionů korun, můžou práce začít. Firma na to má necelé dva roky.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes měsíc mlčení. Hlasování o evidenci turistů se blíží, resort odmítá zveřejnit dopady na soukromí
-
ŽIVĚ: ‚Voláme všechny Čechy!‘ Poslouchejte rekonstrukci vysílání rozhlasu z 5. května 1945
-
Země pod jaderným deštníkem, další možné cíle Ruska. Kreml by s odpovědí nečekal, shodují se experti
-
Ruští ‚tajní zajatci‘: Investigace, za kterou Viktorija Roščynová zaplatila životem