Pardubice si zaslouží pořádnou kulturu. Inspirace přišla z ciziny
Adéla Paurová se snaží změnit kulturní klima v krajském městě. Založila na to spolek Artco, který pořádá různé akce a snaží se i zábavně vzdělávat. Třeba děti přesvědčuje, že poezie není nuda.
„Když jsem studovala na pražské univerzitě, tak jsem hodně cestovala. Žila jsem taky v Paříži a Lutychu. Právě v zahraničí jsem chodila na různé akce, které mě moc bavily. Takové mi ale v Pardubicích chyběly. Chtěla jsem je sem trochu dotáhnout. Myslím si, že už to je lepší,“ doufá.
Pestrá poezie
Překvapená a nadšená byla Adéla třeba při zatím poslední akci Tanec poezie. Návštěvníci zaplnili celý sál Divadla 29. „Dřív jsem si říkala, že třeba ty akce zajímají jenom mě a ne ostatní lidi. Postupně se to vyvrbilo docela dobře a jsem ráda.“
Projekt Poezie do škol se každoročně opakuje od doby založení spolku, tedy roku 2018. „Má za cíl zpopularizovat a přiblížit poezii mladým lidem na základních a středních školách. Většinou poezie během češtiny nebývala úplně oblíbená, co si pamatuju. Dostala jsem se k ní až později. Pro mě to je něco hodně intimního.“
„Říkala jsem si, jaká je škoda, že se to na školách neučí trochu jinak. Poezie má moc tváří. Oslovila jsem jednotlivé básníky, kteří by do výuky mohli přinést určitou hodnotu. Přivedla jsem je učitelům, kteří o to měli zájem. Píše mi jich čím dál víc, obrací se na mě i studenti. Teď jsme se přesouvali do on-line prostředí. Poezii do škol jsme tak sice mohli dát do více institucí, mohli se na to podívat lidé z celého Česka, ale nebylo to ono. Digitální forma tomu úplně nesvědčí.“
Bude centrum?
Nezisková organizace Artco podporuje umělce v Pardubicích i okolí a propaguje jejich díla. „Pořádáme různá autorská čtení, spolupracujeme s Francouzskou aliancí, která chystá velkou škálu různých kulturních projektů,“ říká Adéla Paurová.
Zakladatelka spolku zároveň pořádá jazykové vzdělávací kurzy. „Učím hlavně děti angličtinu a seniory francouzštinu. Do dvou let bych chtěla založit vlastní centrum. Zatím musím oslovovat různé kavárny, menší divadla a podobně. Jednou bych tedy všechno pořádala v kulturním, pohybovém a jazykovém centru.“
Související
-
Být sví a nehrát divadýlko. Sinusoida zkouší prorazit vlastní muzikou
Název téhle kapely trochu souvisí se skutečnou sinusoidou. Jednou jste dole, jednou nahoře. Funguje to tak v samotné kapele i v životě.
-
Legendární pardubické kapely
Pardubice jsou líheň skvělých muzikantů a výjimečných kapel. Řada z nich překročila hranice regionu a stala se oblíbenými a úspěšnými po celé zemi.
-
Svět nemá knihu příliš v úctě, mračí se antikvář Michal Bartoš
Michal Bartoš knihy miloval a sbíral už jako malý kluk. Rád vzpomíná také na prostředí legendárního pardubického antikvariátu u Zelené brány.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.