Pardubická filharmonie mírně zdražila, připravila ale špičkový program 55. sezóny
Repertoár komorní filharmonie Pardubice sahá od barokních skladeb přes hudbu období klasicismu a romantismu až po soudobé kompozice a různé multižánrové projekty a z nabídky pořadů pro 55. sezónu si vybere pravdu každý.
„Tu pětapadesátku oslavíme plnotučně, protože jsme sezónu obsadili špičkovými sólisty a pardubická filharmonie má skutečně ambici stát se prvním mozartovským orchestrem v naší zemi. I zahajovací koncert je celý složený z díla Wolfganga Amadea Mozarta, jmenuje se Vivat Amadeus! a budou to nádherné večery,“ slibuje Pavel Svoboda.
Kromě toho se filharmonie v této sezóně zapojí do akce Rok české hudby a připomene také 200 let od narození Bedřicha Smetany. „Rozhodli jsme výjimečně připravit, kromě špičkových sólistů, jako jsou Honza Mráček z České filharmonie, Adam Plachetka vynikající zpěvák, který působí i v Metropolitní opeře takovou netradiční záležitost. Celý večer budeme v lednu hrát Mou vlast. Tam sice není žádný sólista, ale obrovský orchestr, to znamená, že rozšíříme naše obsazení a potěšíme posluchače touto velmi slavnou kompozicí Bedřicha Smetany.“
Filharmonie, Hradišťan a Pavlica
O tento koncert byl ohromný zájem a je už bohužel beznadějně vyprodaný, program ale nabízí řadu dalších povedených pořadů. „Na podzim je to projekt Hrajeme spolu za Pardubice, který má desáté výročí a 21. října propojí basketbalový klub a filharmonii. Krom výchovných koncertů pro děti, které jsou velmi populární, bych ještě zmínil grotesku s filharmonií. To je promítání němého filmu na velké plátno a k tomu živou hudbu hraje orchestr,“ zve Pavel Svoboda.
Všímavým obyvatelům Pardubic neuniklo, že těsně za Domem hudby se staví parkovací dům. „Ta stavba neovlivní sezonu nějak fatálně, naopak v důsledku i pozitivně. Ale každá mince má dvě strany. Všichni víme, že parkování v centru je problematické a je potřeba to řešit. Se stavbou domu jsou ale spojena jistá omezení, zejména hluková. Snažíme se s realizátorem stavby domlouvat, aby během koncertů bylo ticho.“
Dražší vstupenky
„Filharmonie byla nucena po mnoha letech nepatrně zdražit abonentní vstupenky, ale pořád děláme spoustu muziky za málo peněz. Když to srovnáte třeba s kinem, kde někdo pustí film a není tam ta přidaná hodnota a koncertem filharmonie, kde máte na pódiu 40 profesionálů, kteří ze sebe vydají všechno, od potu až po emoce, tak si myslím, že by ta vstupenka neměla být levnější, než je lístek do kina. Takže tohle nás ještě v příštích letech čeká narovnat,“ vysvětluje Pavel Svoboda.
Související
-
Zlatou Pecku diriguje Cimrman. Šli na něj přes Netopýra
Dagmar Pecková sedmým rokem pořádá hudební festival. Letos se zaměří na fiktivní postavu českého velikána. Akce potrvá od 27. srpna do 10. září.
-
Po práci muziku. Pardubický komorní orchestr tvoří lidé různých profesí
Ten dělá to, ten zas tohle. A dohromady tvoří soubor, který slaví 55 let existence. V jeho čele stojí Jiří Kuchválek z pardubické konzervatoře.
-
Spolu na zkoušku, koncert a pak i domů. Tak vypadá manželství houslistů Ježkových
Manželé Václava a Libor Ježkovi jsou houslisté Komorní filharmonie Pardubice. Libor je zástupce koncertního mistra. Václava hraje v sekci druhých houslí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.