Pardubický Cimrman odtajnil identitu. Psaním relaxuje od práce s čísly
Jarad Portský. Pod tímhle pseudonymem sepsal povídkové knihy provozně-ekonomický náměstek Východočeského divadla v Pardubicích Bohumil Kos. Měl strach, aby se v jeho divadelních historkách lidé nepoznali.
„Někdo hraje šachy, někdo luští křížovky a někdo píše. Je to obrovský relax. Sednete, zapomenete, co je kolem vás a píšete. Tou přezdívkou Jarad Portský vznikl tak trochu pardubický Cimrman. Já mám opravdu rád portský,“ objasňuje původ pseudonymu, kterým zároveň přiznává zálibu v portských vínech.
Housle v kravíně už napsal Kos
Autor knih přišel do divadla z výrobního podniku. „17 let jsem sledoval kubíky, výkony a normy. Do divadla jsem nastoupil v roce 1989 a všechno tam najednou bylo trochu jiné. Některé situace mi připadaly tak komické, že jsem se rozhodl je sepsat. Ale protože by se v tom mnozí mohli poznat, schoval jsem se za pseudonym.“
Po povídkách První pokus a Julie na laně vyšly nově Housle v kravíně. Tam už Bohumil Kos použil své jméno. „Jsou to příběhy inspirované mým dětstvím v 50. letech. Taková sonda do klukovského života. Vyšla i audiokniha. Udělal jsem si výběrové řízení z pardubických herců. Nakonec jsem vybral Láďu Špinera. Povídka má trochu poláčkovský nádech, ale chtěl jsem, aby si Láďa udělal svůj model, svůj vzor.“
Kos zkoušel psát i divadelní hry, ale podle něj jde o velmi těžký formát. Proto trochu utíká k povídkám. Teď chystá drsnější, vážnější věc podle skutečných událostí z válečných dob.
Související
-
Šéf pardubického divadla: Chceme lidem vrátit všechno, co jim dlužíme
Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své 112. sezóny. Chystá odsunuté i úplně nové premiéry. Snad už bude mít klid na práci.
-
Seroš v divadle. Pardubický Exil přivede televizní sitcom na jeviště
Úplně nový projekt rozjíždí pardubické amatérské divadlo Exil. Jmenuje se Seroš a podle režisérky Lucie Haškové to bude velká legrace.
-
Covid bere Východočeskému divadlu diváky, 4 z 10 nepřijdou
Nouzový stav a nová protiepidemická opatření opět snížily návštěvnost v divadlech. Někteří diváci vůbec nepřijdou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.