Partner, který s vámi bude tiše sedět u televize? Agama vousatá
Každé zvíře je originál. Nikdo vám při jeho koupi nezaručí, že to bude přítulný a milý tvor. Přesto například gekončík noční nebo agama vyhledávají teplou kůži na těle svého chovatele.
Rádi se vyhřívají na ruce a přijímají z člověka teplo. Proto není výjimkou, když se s gekonem nebo agamou dívají jejich majitelé na televizi nebo je nosí za krkem.
Co je lepší? Agama, gekon nebo chameleon?
Který z těchto studenokrevných živočichů je pro začátečníka nejlepší? Těžká odpověď. Každý z nich potřebuje ke svému životu specifické podmínky. Chovatel Michal Valenta doporučuje k chovu například gekončíka. Ten nepotřebuje speciální světla jako chameleon nebo velký prostor jako agamy, které dorůstají i půl metru.
Gekončíků je mnoho druhů. Nejběžnějším je gekončík noční, který dorůstá asi dvaceti centimetrů. Je to dlouhověký tvor, dožívá se i dvaceti let. Stačí mu terárium 60 cm na délku, 30 cm na šířku, 30 cm na výšku. Gekončík noční se velmi rád schovává a prozkoumává každý kout terária . Jako úkryt mu sice stačí i obrácená krabička od másla, ale je lepší, když terárium vypadá přirozeně.
Biotopová terária si nemusí začínající chovatel zařizovat sám. Existuje u nás už mnoho chovatelských obchodů, kde jsou k dostání kvalitní terária s veškerým vybavením pro konkrétní druh zvířete. Přirozeným prostředím gekončíka jsou skály, písek, sem tam nějaká travina a nezbytná miska s vodou. Agama pochází z Austrálie, proto vyžaduje tzv. suché terárium s pískem. Pokud agamě nedáte dostatečný prostor, nezbývá jí nic jiného, než se přizpůsobit. Nevyroste tak velká, ale malá terária pro agamy chovatelé rozhodně nedoporučují.
Chameleon – módní záležitost
Chameleon se stal pro svou přitažlivou barevnost a atraktivitu módní záležitostí mezi začínajícími chovateli. Ale pozor! Chameleon potřebuje mít v teráriu speciální kvalitní světlo a vyžaduje náročnější péči, než agama nebo gekon. Speciální žárovky pro chameleony vydrží jen půl roku a pak už působí jen jako pouhý světelný zdroj, což chameleonovi nestačí. Pravidelná výměna speciálních světel je velmi důležitá pro kvalitní život tohoto živočicha.
Krmení
Zajímá vás, co všechno zbaští taková agama vousatá? Podle Michala Valenty nejsou lidé v této oblasti téměř informovaní. Přicházejí k chovatelům s názorem, že krabička cvrčků jim postačí na týden. Největším konzumentem je agama vousatá. A co má na jídelníčku? Cvrčky, šváby, ale také listy pampelišek nebo polníčku. Spořádá denně i dvacet cvrčků.
Počítejte s tím, že když si pořídíte agamu, budete se muset pěkně ohánět.
Proč ne hada?
Had má ostré zuby a začátečníka lehce pokouše. Užovku ani korálovku nevyjímaje. Agamy nebo chameleoni mají také zuby, ale nejsou tak agresivní. Pokud přesto toužíte po hadovi, je lepší koupit si mládě hada, ale od zkušeného chovatele, aby byla jistota, že je rozkrmené. Pro začínajícího chovatele je rozkrmování velkým problémem. Pro slabé povahy je to přímo nemožné.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka