Pekařina je sexy řemeslo. Noční směny jsou díky moderním technologiím často minulostí

13. červen 2024

Do Pardubic se sjeli pekaři z celého Česka, aby se utkali v soutěži o Chléb roku 2024. Jubilejní 30. ročník Dnů chleba byl rekordní v počtu přihlášených bochníků. Na místě bylo vystaveno celkem 272 druhů chleba, a jedná se tak o nový rekord, který posvětil zástupce Agentury Dobrý den.

Akce měla přispět i k tomu, aby pro tohle voňavé řemeslo nadchla mladé lidi. „I když je pekařina sexy řemeslo, mladých pekařů je nedostatek. A my se snažíme ukázat, že je to řemeslo, které má velkou budoucnost a stabilitu,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý.

Peče se ještě v noci?

Dnešní profesionální pekaři mají moderní, vyspělé technologie, jejich práce se s pekařinou před čtyřiceti lety nedá srovnat.

„Příprava těsta, obsluha pecí, technologie pečení, to všechno je dnes mnohem jednodušší. Moderní dlouhé zrání už také zajistí nová technologie, takže lidé můžou přijít do práce výrazně později než dřív,“ popisuje Janíček.

Porota hodnotí soutěžní vzorky v soutěži Chléb roku 2024

„I když je to stále náročná práce, je zároveň krásná a voňavá. Je to práce, kde máte dlouhodobou jistotu, i během covidu pekárny pekly každý den, nehrozilo zavření. Pekařina tady byla, je a bude,“ propaguje řemeslo Hlavatý.

Someliér ochutnává po drobkách

„Po včerejšku jsem měl chleba až po krk, ale dnes bych si už klidně kousek zase dal,“ přiznává chlebový someliér Stanislav Janíček, který je zároveň komisařem soutěže Chléb roku a pekařským technologem.

Absolvoval jako mnoho dalších pekařů renomovanou Střední průmyslovou školu potravinářství a služeb v Pardubicích. Proto se tato akce, která nemá jinde obdoby, koná právě v Pardubicích. Ani covid nezastavil její cestu k letošnímu třicátému jubileu. Letošní ročník si velmi pochvaluje.

„Jsme chlebová velmoc. A druhy chleba, které nabízejí české pekárny, jsou skutečně velmi originální. Měl jsem možnost cestovat různě po světě a náš typicky český chleba prostě nemá konkurenci,“ usmívá se Janíček.

Které chleby sklidily největší úspěch? A je stále zájem o chléb kvasový? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související