Peníze z parkování vráží Letohrad do památek. Pyšní se krajským titulem
Na památky ve městě nedají dopustit. I proto se teď můžou letohradští honosit titulem Historické město Pardubického kraje 2021. V celostátním finále získali cenu od časopisu Moderní obec.
„Každoročně investujeme miliony do památek, do zachování historie pro budoucnost. Všechny peníze z parkovného míří do fondu na opravy památek. Momentálně pokračujeme třeba v revitalizaci zámeckého parku včetně objektu historické oranžerie,“ říká starosta Letohradu Petr Fiala.
Závan klokaní tradice
Letohrad už brzy naváže na někdejší tradici chovu klokanů a chystá i přírodní bludiště. „Revitalizujeme park, obnovujeme zámeckou terasu, bývalé zahradnictví. V části oranžerie bude australská fauna a příroda. Ve druhé části budou vzácné rostliny. Vybudováno by mělo být do konce letošního roku. Příští turistickou sezónu 2023 určitě stihneme.“
Stavební práce pozastavil mimořádný objev, který vzbudil zájem archeologů. Šlo o velmi dobře zachovaný systém původního vyhřívání skleníků z 19. století. „Postupujeme dál, vyšli jsme vstříc archeologům, konečný vliv na podobu stavby to mít nebude,“ soudí Fiala.
Kulturák a Václavák
Podle Fialy zdárně běží i rekonstrukce Domu kultury. „Jsem rád, že se s kulturákem daří postupovat dopředu. Hotovo by mělo být v červnu 2023. Hlavní prázdniny chceme nechat na stěhování základní umělecké školy a od září spustit provoz objektu.“
Neprojeví se na ceně opravy současné zdražování? „Nám se to zdražilo už na začátku. V době nouzového stavu jsme nesměli uspořádat referendum. Spadli jsme tak do období, kdy se zdražily všechny stavební materiály a stavby vůbec. Z původních 200 milionů bylo vysoutěženo 230. Zatím se s tím zhotovitel úspěšně pere. Doufám, že mu to tak vydrží.“
Proměnou by mělo projít taky Václavské náměstí. „Václavák je dnes jedním velkým parkovištěm, kam se vejde až 120 aut. Projekt řeší bezpečnost, zeleň, zklidnění náměstí, aby se stalo místem pro setkávání lidí. Ubyla by parkovací místa, ale parkovat by se dalo kousek od náměstí na místě bývalého skladu, který by se zboural.“
Přifoukne Letohrad kapacitu plných školek? Kde bydlí ukrajinští uprchlíci? A hodlá starosta po případném úspěchu v komunálních i senátních volbách sedět na dvou židlích? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Letohrad bude mít novou čtvrť. Pozemky nad Bažantnicí jsou prodané
V lokalitě Nad Bažantnicí teď panuje čilý stavební ruch. Zájem o volné parcely překvapil i samotnou radnici a ta proto chystá připravit pro výstavbu další pozemky.
-
Letohradská Austrálie. V zámeckém parku uvidíte klokany a papoušky
Areál letohradského zámku je volně přístupný a nabízí řadu zajímavostí. Mezi ně určitě patří venkovní voliéry s exotickými ptáky i celoročně přístupný výběh klokanů.
-
Letohrad v pátek otevře zrekonstruované koupaliště
Letohrad na Orlickoústecku po dvou letech otevře zrekonstruované koupaliště. Za modernizaci město vydalo 25 milionů korun. Zahájení provozu radnice naplánovala na zítřek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.