Peršanky jsou urozené kočky. Jejich srst se neobejde bez koupele

15. listopad 2023

Perská kočka je starobylé plemeno, které je typické krátkým, širokým nosem a plochým obličejem. Dalším nepřehlédnutelným znakem je bohatá srst, která se musí velmi pečlivě udržovat. Barvu srsti můžete vybírat ze šedesáti odstínů.

Jak už název napovídá, kočka perská pochází z Blízkého východu. Chovali ji bohatí lidé, vzbuzovala noblesu a důvěru. A to se přeneslo i do Evropy, kam se dostala v 17. století díky italským mořeplavcům. Největší šlechtitelskou zemí se pak stala Anglie. Chovala se na královském dvoře i mezi celebritami.

Krátký nos kočce neprospívá

„Původně měla perská kočka takový normální čumáček. Ale kvůli zviditelnění se začala postupně měnit a prvotním znakem začal být krátký čumáček. A teď mě asi šlechtitelé peršanek nebudou mít moc rádi, ale ten krátký čumák přináší kočkám zdravotní problémy.

Čtěte také

Tyto kočky mají zúženou nosní přepážku a trpí na respirační choroby, to se odráží i v očích, ze kterých jim teče. Je to propojené. Proto když je teď výstava, tak se dává velký důraz na zdravotní prohlídky. Před každým zahájením jsou veterinární lékaři a pouze zdravá kočka může do sálu a soutěžit,“ vysvětluje chovatelka koček Monika Netolická.

Udržet krásnou srst je umění

Perské kočky jsou takovými domácími povaleči. „Nepotřebují vzrůšo, jsou vhodné i ke starším lidem. Peršanka si s nimi zaleze pod deku a kouká se na seriál. Jsou to neskutečně mírné a poddajné kočičky. Dá se nadneseně říct, že kam je ráno postavíte, tam na vás odpoledne čekají.

Takže se dají i bez problémů vykoupat. Snad i chápou, že je to potřeba,“ směje se chovatelka Netolická a zdůrazňuje, že s koupáním a česáním je potřeba začít od kotěte. Srst si podle ní žádá velkou péči.

„Pokud se zanedbá, kočička pak vypadá jak od popelnic. Chce to každodenní vyčesávání a také jednou za měsíc koupání. Existuje nepřeberná škála speciálních kondicionérů, pudrů, fénů a podobně. Dobře připravit peršana na výstavu, to je skutečné umění,“ podotýká Monika Netolická.

Spustit audio

Související