Ragdollka se vám v náručí promění v hadrovou panenku. Chcete vědět proč?

10. červenec 2023

Ragdoll je velmi líbivé kočičí plemeno, které zaujme jasnýma modrýma očima. Čím jasnější, tím je na výstavách úspěšnější. Povahově je tato velká kočka s jemnými chlupy velmi přítulná. Většinou si podle jednatelky Českého svazu koček Moniky Netolické vybere jednoho konkrétního člověka, kterého bere jako kápo. Odloučení snáší hůře, než některá jiná plemena, proto chovatelé doporučují do domácnosti dvě kočky.

Kočičí plemeno ragdoll, česky hadrová panenka, bylo vyšlechtěno poměrně nedávno. Stalo se to v Kalifornii v 60. letech minulého století.

„Chovatelka Ann Baker vlastnila kočku perskou bílou, někdo říká, že to byla turecká angora. Jmenovala se Josephine.  Našla pro ni kocourka podobného birmě, což je kočka docela podobná dnešní ragdollce. Tyhle dvě kočky spářila. A pak se stalo, že březí Josephine srazilo auto. Na štěstí se jí ani plodům nic nestalo, ale majitelka si všimla, že při chování kočka ztratila schopnost držet svaly a v náručí se jí vždy zhroutila jako hadrová panenka. Proto ji tak paní Baker pojmenovala. Narodila se tři zdravá koťata a základ nové kočičí rasy byl položen,“ vypráví Monika Netolická.

Ann Baker byla dáma zrozená pro byznys. Název ragdoll si nechala patentovat a ti, kdo chtěli tohle plemeno chovat, jí museli platit. To se samozřejmě chovatelům nelíbilo. Někteří se dokonce chovu zbavili a prodali kočky do Evropy. Díky tomu se ragdollky v 80. letech ocitly v Evropě. Dnes je to velmi žádané kočičí plemeno.

Za kolik se u nás prodává papírová ragdoll? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související