Petr Kopáč je mistrem ve floristice a navíc peče skvělou bábovku
Floristé berou z přírody to nejkrásnější a nejvoňavější, aby to mohli udělat ještě hezčí a barevnější. Na návštěvu jsme se vypravili k přednímu českému floristovi Petrovi Kopáčovi do Vyšehněvic.
Je dvojnásobným mistrem České republiky ve floristice a napsal učebnici o svatebních kyticích pro střední školy. Vytváření svatebních kytic tvoří základ jeho řemesla.
Petr Kopáč nás vede do své kuchyně. Odtud je hezky vidět na terasu, kde se vyjímají první jarní květiny. Ale nás přilákal pohled na nadýchanou bábovku. Chcete recept? Najdete ho na konci článku. Petr Kopáč to totiž umí nejen s květinami, ale i v kuchyni. Dokonce se dostal do výběru v soutěži MasterChef Česko. Nakonec ale před chutí vařit zvítězila láska ke květinám.
Ze zahradnické školy rovnou do Bratislavy
Florista Petr Kopáč teď žije spokojeně v obci Vyšehněvice, kde tvoří květinové vazby. Ve svých čtyřiceti letech má za sebou bohatý profesní život. Na zahradníka se vyučil v Hradci Králové, v Kopidlně si dodělal maturitu. A hned potom se rozjel do Bratislavy na pozvání jednoho z nejlepších slovenských floristů Michala Haupta.
„První svatební kytici jsem musel předělávat devětkrát a pořád to nebylo dost dobré. Dnes bych ji vytvořil přesně podle pravidel, i kdybyste mě vzbudili o půlnoci,“ směje se Petr Kopáč, který je spoluautorem nové moderní učebnice floristiky, ze které se učí studenti na zahradnických školách. „Určil jsem dvacet čtyři základních druhů svatebních kytic, tak teď říkám podle svého oblíbeného filmu, že nebudu spravovat andělíčkům rozbité prdýlky, protože jsem napsal slabikář.“
Ve své praxi pak Petr Kopáč pokračoval v Pardubicích v Jindřišské ulici, kde pomohl otevřít květinářství. A pak se rozjel do Prahy. Zvali ho do předních českých hotelů, ve kterých vytvářel květinové dekorace. Nakonec se ale rozhodl vrátit domů, do Vyšehněvic.
První zakázka z chlumeckého zámku
Začít soukromě podnikat v květinářství, to není jednoduché rozhodnutí. Ale Petr Kopáč měl štěstí a krásný start. „Dostal jsem hned v prvním měsíci svého podnikání obrovskou zakázku na výzdobu chlumeckého zámku. Vodopády květin, které měly pět metrů na šířku, a osm metrů do prostoru jsme tvořili u nás doma. Všude bylo spousta kbelíků s květinami, přízdoby, no prostě blázinec. Ale zvládl jsem to s pomocí bráchy a mamky,“ vzpomíná Petr Kopáč.
Jarní svatby má Petr Kopáč rád
Jarní svatby jsou podle floristy Petra Kopáče nejkrásnější. Ale pozor na tulipány, které mají jarní svatebčané v oblibě. Tulipány jsou trošku potvory. Reagují na teplo, a krásná poupata tulipánů vypadají už hodinu po obřadu jako divoká louka. Působí na ně nejen teplo v interiéru, ale i horké ruce nervózní nevěsty. Někdy pomáhá propíchnout stonek těsně pod květem, ale není to stoprocentní,“ radí Petr Kopáč.
Nejlepší pro jarní svěží nevěstu jsou pryskyřníky – ranunculus. Pryskyřník má krásný kvítek z nahloučených plátků, trochu připomíná malou pivoňku. Pryskyřníky navíc nabízejí neskutečné barevné variace. Petr Kopáč s oblibou používá i květy hyacintů. Dají se hezky nalepit na klopy, použít do věnečků do vlasů, které jsou teď velmi populární, a navíc hyacinty krásně voní.
Netradiční kytice pro motorkářku
Během své více než dvacetileté praxe načerpal Petr Kopáč i spoustu veselých historek s nevěstami: „Jednou rozrazila dveře robustní žena s fialovočerveným kohoutem na hlavě a řekla: Budu se vdávat a jsem naštvaná! Všude mi nabízejí růžové růžičky. Copak to ke mně jde? Musel jsem přiznat, že opravdu ne. Tak jsem vzal černé kaly, udělal jsem svazek, obložil je listy, vlepil jsem do nich zip a pospojoval je zavíracími špendlíky. Motorkářka si přišla pro kytici a rozplakala se mi. Pak položila na stůl obrovskou láhev šampaňského a pravila: Tohle vychlastej, to si zasloužíš.“
Lilie a květy pomerančovníku už v antice
Svatební kytice známe už z doby antiky. Lilie a květy pomerančovníku měly nevěsty vetknuté do vlasů. Ale neměly ani tak účel okrasný, jako spíš ochranný. Květy pomerančovníku měly totiž chránit nevěstu před zlými duchy. Lilie symbolizovala čistotu. V té době podle Petra Kopáče vznikla i tradice družiček. Proč se více mladých dívek obléklo podobně jako nevěsta? Bylo to proto, aby zlá moc nepoznala, která konkrétní dívka je nevěsta.
Dar řeči se floristovi hodí
Petr Kopáč má dar řeči a jeho floristické kurzy jsou velmi oblíbené. Na jaro chystá kurz přímo ve Vyšehněvicích, a to nejen pro odborníky. Chce také napsat další knihu o svatebních kyticích. Chtěl by tam shrnout všechno, co vstřebal za svůj život. Ale do důchodu má přece jen ještě hodně dalekoJ
Zatím jde na dračku nejen v rozhlase, ale také v televizi. Možná jste jeho umění viděli v pořadech Toulavá kamera nebo Receptář.
A teď ještě slíbená hrnková bábovka od floristy Petra Kopáče.
Hrnková bábovka s černým čajem
Potřebujete: jeden hrnek hrubé mouky, jeden hrnek hladké mouky, 4 vejce, jeden hrnek cukru, 1 hrnek oleje, půl kelímku bílého jogurtu, prášek do pečiva, půl až tři čtvrtě hrnku silného čaje earl grey, trochu rumu také nezaškodí.
Těsto připravíme klasickým způsobem, utřeme nejprve vejce s cukrem, přidáme mouku, tekutiny, nakonec vmícháme ušlehané bílky. Pečeme podle zkušeností s vlastní troubou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.