Podzim pardubického muzea: Lapidárium, programy pro nejmladší i nejstarší, výšlapy za architekturou

10. září 2024

Východočeské muzeum v Pardubicích zažívá po prázdninách ostrý restart. Září je na pardubickém zámku znovu plné akcí pro malé i velké návštěvníky.

Mezi novinky patří Lapidárium. „Před několika lety jsme otevřeli expozici numizmatiky. Hned vedle je vstup do podzemí. Máte pocit, že vstupujete do sklepení. Má to určitou atmosféru. Je to takový otevřený depozitář, který bude zdarma a není potřeba žádná zvláštní vstupenka,“ řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Pár století zpátky

Nejhodnotnější části nové expozice představují památky ze 16. a 17. století. K nim patří nejenom terakotové stavební články z pardubického působení pánů z Pernštejna, ale hlavně kolekce raně novověkých náhrobníků drobných šlechticů, většinou úředníků pardubického panství a jejich rodinných příslušníků.

Čtěte také

K vidění mají být i torza románské architektury ze sakrálních objektů spadajících do sféry zaniklého opatovického kláštera anebo naopak pamětní a náhrobní desky upomínající na významné děje a osobnosti Pardubic minulého století.

Znovu se otevírá Zubříkův klub pro nejmenší a Muzejní akademie pro seniory. Právě ta už musela nabídnout dva časy, v 9 a 15 hodin. „Začneme 11. září přednáškou Nálety na Pardubice 1944. Následovat bude cesta do Hradce Králové na komentovanou prohlídku Architektura a urbanismus salonu republiky,“ doplnil vedoucí odborného úseku VČM Matěj Bekera.

Lapidárium na pardubickém zámku vzniklo v místě, které nebylo dosud nijak využito

Září vůbec muzeum dost zaměřilo právě na architekturu a umění. „Třeba 14. září bude prohlídka historické vilové čtvrti Na Olšinkách, kde poznáme práci architektů Ferdinanda Potůčka anebo Bedřicha Adámka. Další sobotu 21. září následuje prohlídka Cesta k modernímu městu. Jde o profilovou prohlídku k naší stejnojmenné publikaci. No a muzeum se znovu zapojí taky do Dne architektury. V sobotu 28. září prozkoumáte budovu Pozemních staveb a v neděli 29. září se ponoříte do historie úředních budov prvorepublikových Pardubic.“

Kdy se můžete s muzeem vydat za ptáky? A jak ještě připomene osobnost Vojtěcha z Pernštejna? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související