Pardubické muzeum zabaví nejstarší i nejmladší generaci. Chystá pravidelné programy

11. září 2023

Seniory a děti se rozhodlo nalákat Východočeské muzeum v Pardubicích. Série akcí s různým věkovým zaměřením startuje ve druhém zářijovém týdnu.

„Samozřejmě senioři jsou jednou z cílových skupin návštěvníků, kteří k nám do muzea chodí. Věděli jsme, že řada z nich mívá ráno a dopoledne čas, chtěla by se vzdělávat a dozvědět se něco zajímavého. Právě pro ně jsme v minulém roce začali Muzejní akademii připravovat. Zájem byl opravdu velký. Rozhodli jsme se, že uděláme podrobný program na celý rok v podobě 22 přednášek, workshopů, prohlídek široké palety témat,“ říká historik Matěj Bekera.

Kryt, pivo, pavouci

První seniorské setkání je v plánu na středu 13. září od 9 a 10 hodin. Půjde o komentované prohlídky krytu civilní obrany. Organizátoři doporučují rezervace. Následovat bude prezentace aplikovaného výzkumu, který vedl k uvaření piva Sluneční bárka podle 3000 let staré receptury. Účastníci v dalších týdnech prozkoumají i mincovní poklady, středověké rituály, pavouky, sklo, vily anebo čtvrť Karlovina. 

Vstup do krytu civilní obrany ve valech pardubického zámku

Letošní muzejní novinkou je Zubříkův klub. „Po úspěchu seniorské akce jsme chtěli zařadit taky něco pro mladší návštěvníky mimo edukační programy pro školy. Setkání nebudou tak častá jako v Muzejní akademii. Je to naše miminko. Teprve začínáme. Klub pořádáme každé druhé úterý v měsíci od 16. hodiny. Nechceme to pojímat jako kroužek, spíš jako tvořivá setkání s edukačním nádechem, kde se děti něco zajímavého dozvědí a něco si odnesou,“ popisuje edukátorka Monika Kabešová.

Hned na začátku to bude 12. září o samotném názvu. Děti zjistí, jak se to stalo, že je v erbu Pernštejnů právě zubr. Řada přijde i na stará řemesla anebo na rytíře.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související