Poraď mi. Maturanti z Chrudimi vymysleli průvodce chytrým telefonem

8. duben 2022

Když má člověk nový mobil, tak s ním přece jenom chvíli bojuje. Studenti obchodní akademie ale pro tyto situace přicházejí s jednou užitečnou vychytávkou. Cílí hlavně na seniory.

Jejich vlastní projekt, tedy aplikace pro snadnější užívání mobilních telefonů, se dostal mezi deset nejlepších studentských projektů v republice. Národní finále programu Solve for Tomorrow bude 12. dubna v Praze. Soutěžící čeká finální prezentace před vedením výrobce mobilních telefonů. V červenci následuje evropské on-line finále.

Vlastní zkušenost inspirovala

Lara Severová a Damián Tomiška navrhli aplikaci, hlasového asistenta, který daného uživatele provází mobilním zařízením a navádí ho, co má dělat. „Pomůže mu s tím, aby se v telefonu lépe orientoval. Telefony už něco podobného mají, ale většinou jenom v angličtině. Do češtiny se to úplně nastavit nedá. Mělo by to být velmi jednoduché, aby to právě i senioři bez problémů pochopili. Používat by to samozřejmě mohl jakýkoliv začátečník.“

Čtěte také

Verze zdarma by uměla pracovat se základními předinstalovanými aplikacemi. „Pak jsme přemýšleli i o placených verzích pro externí aplikace, které by si uživatel stáhnul později sám. Inspirovala nás naše vlastní rodina, naši prarodiče. Vždycky měli s telefonem nějaký problém. Museli jsme jim všechno vysvětlovat a oni to do dalšího dne zapomněli. Chtěli jsme jim tedy zpřístupnit chytrý telefon, aby měli možnost dělat kvalitní fotografie, uskutečňovat videohovory se svými blízkými a podobně.“

Programovat už nebudou

Povede se někdy nápad uvést do praxe? „Zatím je to jenom na papíře, v prezentaci. Možná se někdy dočkáme i finální aplikace. Byli bychom za to samozřejmě rádi. Původně soutěž byla na technickém rázu. Měl se sestavovat naprogramovaný prototyp, což pro studenty z obchodky není úplně možné. Pro letošek se ale tyto podmínky zrušily a šlo jenom o dobrý nápad. Neměli jsme za úkol zprovoznit funkčnost,“ říká Damián s tím, že programovaní aplikace bude na někom jiném.

On sám by se chtěl jednou věnovat třeba žurnalistice. A Lara dodává: „Taky úplně nejsem technický typ. Ráda bych studovala například management a podnikovou ekonomii.“

Globální program Solve for Tomorrow vznikl jako výzva všem mladým inovátorům v roce 2010 v USA. Od té doby se ho zúčastnilo ke dvěma milionům studentů z celého světa. Češi se do výzvy pro rozvoj společnosti podle organizátorů zapojili v tomto ročníku vůbec poprvé.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související