Topíš se v matice? Sami studenti vymysleli aplikaci pro mladší spolužáky

7. prosinec 2020

Možná si moc nerozumíte s matematikou anebo s chemií. Jestli ještě chodíte do školy, mohly by vám pomoci učebnice anebo rovnou celá aplikace od týmu sršícího nápady.

Tito mladí tvůrci se snaží něco změnit v českém školství a zlepšit jeho výsledky. „Už na střední škole jsme třeba sami nevěděli, jak daný příklad vypočítat. Štvalo nás, že tam chybí kroky. Následně jsme si řekli, že to sepíšeme dohromady. A vydali jsme učebnice pro střední školy,“ říká jeden z autorů Lukáš Král.

Z papíru na internet

Tým ProSpolužáky.cz nejdřív přišel s netradičními učebnicemi matematiky a chemie. Následovat by měla fyzika. „Tyto předměty jsou podle nás těmi nejproblematičtějšími. Na výsledcích to je znát hlavně v matematice.“

Na letošek autoři už dřív chystali novou on-line aplikaci. Její vývoj podle Krále urychlil nečekaný nástup distanční výuky. „Snažili jsme se přejít z tištěného do on-line světa, kde můžeme okamžitě opravit třeba i naše vlastní překlepy. Nabízí to mnohem víc funkcí. Naším cílem je přizpůsobit výuku studentům na míru, aby se mohli denně procvičovat, vygenerovat si test podle svých potřeb.“

Za první dva týdny od vydání si výukovou aplikaci vyzkoušelo přes tisíc uživatelů, kteří vyřešili stovky příkladů a testových otázek. „Docela nás to překvapilo, protože jsme to nikde moc nepropagovali. Dostali jsme první zpětnou vazbu, která pro nás byla velmi důležitá. Když někdo napíše, že si díky nám zlepšil známku anebo napsal test, je to pro nás to nejcennější.“

A teď do světa

S nápadem webové aplikace vyhrál tento tým celosvětovou soutěž Startuper roku mezi Evropany. „Nabízíme přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka. Je tam i chemie a České století. Postupně bychom chtěli působit taky v zahraničí.“

Lukáš Král zdůrazňuje, že systém i učebnice studentům tykají. „Bereme to tak, že máme vedle sebe reálné studenty, kterým něco vysvětlujeme, pro které něco píšeme. Ne z pozice nějakého profesora, ale spíš z pozice kamaráda.“ 

Taky hodně funguje takzvaná gamifikace, kdy člověk určitou zábavnou formou dostává další obsah, aby se rozvíjel. „Nabízíme i interaktivní videa, která rovnou se studentem komunikují. On se může už v průběhu rovnou ptát. Časem bychom chtěli pomoci i učitelům s výukou.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související