Pozor na úzké dupačky. Ubližují dětské noze

23. srpen 2018

Podle fyzioterapeutky Dany Chvojkové se devadesát sedm procent dětí rodí se zdravou nohou. Ale už jedna třetina prvňáků má s chodidly problémy. Chyba je ve špatném oblékání a obutí dítěte, a také v tom, že ve starším věku málo chodí.

O chodidla miminka je třeba pečovat už v raném věku. Dupačky musí být volné i od kotníků dolů. To proto, aby miminko mohlo dobře hýbat prsty a jeho chodidlo mělo volný prostor. Pozor také na úzké ponožky, a to nejen u miminek. Úzké ponožky brání správnému prokrvení prstů a vede to k budoucím problémům.  Nejčastější jsou ploché nohy a vbočené kotníky.

Nechte dítě běhat bosky

Nejlepší je podle Dany Chvojkové nechat děti chodit co nejdéle na boso. I doma pro své batole můžete připravit různé povrchy. Dejte mu možnost je střídat. Koberce, dlažba, dřevo, vytvořte si doma tzv. Kneippův chodníček bez vody.

Cvik pro každého

Dejte do lavoru oblé kameny a postavte ho do koupelny. Nemusí tam být voda. Každý den si do lavoru stoupněte třeba při čištění zubů. Je to příjemná senzorická stimulace těla, která promasíruje chodidla a probudí vás.

První boty

První boty stačí koupit až tehdy, když dítě umí samostatně chodit. Bota by se měla přizpůsobit noze, nikoliv noha botě. Měla by být dostatečně velká a široká.  

„My jsme to doma dělali tak, že jsem obkreslila chodidlo dítěte při stoji na jedné noze na papír. Pak obešla obchody. Zásadně nekupuju boty, kde nejde vytáhnout stélka, protože právě podle stélky mohu porovnat délku i šířku boty s chodidlem dítěte. Bota by neměla být moc těžká a neměla by mít zvednutou špičku. A doporučuji opatek, který dobře stabilizuje patní kost,“ vypočítává zásady správného výběru bot fyzioterapeutka Dana Chvojková.

Děti skoro nechodí

Kvůli bezpečnosti zakazujeme dětem volný pohyb. Vozíme je do školy i na kroužky. Tam se sice cíleně hýbou, ale to nestačí. Více choďte se svými dětmi, prospěje to nejen jejich, ale i vašim nohám, i celkovému zdravotnímu stavu.

V posledních letech jsou v módě gumové pantofle, které jsou ale příliš měkké, avšak noze se rozhodně nepřizpůsobí. Pozor na to. Pokud nosíte takové boty, alespoň občas je sundejte a choďte bosky. Nejlepší jsou boty kožené, které se mnohem lépe přizpůsobí chodidlu.

Bosé boty

Tyto boty se přizpůsobují nohám, což je dobře. Na druhou stranu je potřeba se na chůzi v těchto botách připravit.

„Uvědomte si, že bosá bota vám vezme veškeré výhody, na které jste si zvykli z klasických bot. Týká se to odpružení, zpevnění odrazu, atd. Pokud přejdete na bosou botu bez přípravy, můžete si způsobit patní ostruhu, zánět šlachy nebo únavovou zlomeninu. Je dobré poradit se s fyzioterapeutem, jaké cviky dělat, abyste mohli přejít na bosé boty,“ vysvětluje Dana Chvojková.

Spustit audio

Související