Prázdniny rozpůlí kanóny. K pardubickému zámku patří prakticky 500 let
Salva, dobové palné zbraně, dílny anebo ukázky dravých ptáků a sov. Na středu 2. srpna od 14 do 19 hodin je v plánu tradiční vojensko-historická akce. Pořádá ji Východočeské muzeum v Pardubicích.
Jde o 7. ročník letního střílení. „Stejně jako všechno dobré to vzniklo úplnou náhodou. Náš ředitel se svého času rozhodl, že na zámeckých valech potřebujeme kanóny. Když jsme je tam v roce 2017 dopravili, udělali jsme vernisáž. Přišlo tolik lidí a bylo z toho takové nadšení, že jsme se rozhodli pokračovat. V dalších ročnících se nabalovaly další a další aktivity,“ popisuje historik Jan Tetřev.
Vystřelíte si?
Organizátoři připravili i doprovodný program. „Budeme tam mít dílničku pro děti, rytířskou dráhu a podobně. Chystáme ukázku dravých ptáků a sov. Samozřejmě nemůže chybět ani občerstvení včetně nově otevřené zámecké kavárny. Samotné střílení na valech následuje po 18. hodině,“ říká edukátorka Lucie Dočekalová.
„Budeme tam mít i dva puškaře. Lukáš Mařík bude se svým stánkem v parkánu a všechno vyvrcholí s puškařem Milošem Skrbkem. Ten povypráví o zbraních, kterými stříleli Pernštejnové. Střelbu z předovek i předvede, což se na takových akcích může. Taky k nám přijede mečíř a platnéř Zdeněk Zakl. Pod jeho vedením se budou moct návštěvníci obléknout do brnění a vyfotit se. Nebude chybět ani šermířská skupina Abacca. O zámeckém portálu promluví historik Jan Ivanega. Portál, kterým vcházíte na vnitřní zámecké nádvoří, do zámeckého paláce je z roku 1543,“ upozorňuje Tetřev.
A dodává: „Pokud si někdo z návštěvníků přinese svoji vlastní předovku, která bude přezkoušená, tak si po registraci při závěrečné salvě k výročí úmrtí Jana z Pernštejna v roce 1548 může vystřelit s námi. Ke kanónům přijde pyrotechnik. Připraví je tak, aby mohly vystřelit. Páni z Pernštejna měli na zámku velkou zbrojnici asi pro tisíc mužů a přes 80 dělových hlavní. Děla na valech ukazovala: Nezkoušejte zaútočit na pardubický zámek a současně křičela do celého světa: My Pernštejnové na to máme. Necháváme tady hnít na lafetách kanóny. Patří tam. Už 500 let.“
Související
-
Po pardubickém hradu nezbylo skoro nic. Znáte příběh zámku?
Ve znamení zubra. Tak se jmenuje útlá kniha, která atraktivní formou mapuje příběh zámku v Pardubicích. Je za ní ale velká práce.
-
Na valech pardubického zámku stojí děla. Naštěstí jen historická
Zámecké valy v Pardubicích patří mezi nejzachovalejší opevnění svého druhu v Česku. Na naučné stezce si můžete prohlédnout unikátní pernštejnská děla. Kam kdysi mířila?
-
Šišky, mech i písečná poušť. Zámecké valy v Pardubicích projdete bosou nohou
Jak se chodí v labském písku a jak v písku z dun? Jaký je rozdíl mezi opukovou drtí a drceným kamenivem? Deset různých materiálů poznají návštěvníci Zámku Pardubice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.