Při autonehodě může pomoci i číslo na sloupu veřejného osvětlení

Dopravní nehoda (ilustrační snímek)
Dopravní nehoda (ilustrační snímek)

Nehody za volantem bývají součástí našeho života. Když už je musíme řešit, je fajn být na to připraven. Pamatujte si, že zdraví a bezpečnost jsou vždy na prvním místě.

Když dojde k autonehodě, snažte se nepodlehnout panice a zachovejte klid. Všichni, kterých se to týká a nejeví známky poranění, by si měli ihned po vystoupení z vozu obléknout reflexní vesty. Jste-li na frekventované vozovce, co nejdříve se přesuňte na bezpečné místo.

Pokud jsou v autech zranění lidé, neprodleně volejte záchrannou službu. Operátor vás navede, jak dál postupovat při první pomoci. „Samozřejmě nezapomeňte místo nehody označit výstražným trojúhelníkem. Na dálnici by to mělo být ve vzdálenosti minimálně 150 metrů, v ostatních případech 50 metrů.“

Při hlášení začněte místem nehody

Při volání na 155 nebo 112 nahlaste jako první místo nehody. Může se stát, že se vám vybije mobil, nebo bude špatný signál. Záchranka tak alespoň bude mít prvotní informaci, kam má přijet. Další údaje jsou podružné.

„Pokud nejsme kvůli rozrušení schopni popsat, kde se právě nacházíme, můžeme do telefonu nahlásit číslo na nejbližším sloupu veřejného osvětlení. Najdeme ho zhruba ve výšce očí. Záchranná služba nás podle něj bezpečně lokalizuje,“ vysvětluje Libor Budina z Autoklubu ČR. To samé platí i na železničních přejezdech a mostkách.

Kdy je nutné volat policii

  • když škoda na některém z vozidel (počítají se i přepravované věci) přesáhne sto tisíc korun
  • když vznikne škoda na majetku i někomu, kdo nebyl účastníkem nehody (plot, veřejné osvětlení, svodidla)
  • jsou na místě zranění nebo někdo zemře
  • nejste schopní sami zabezpečit obnovení plynulosti provozu
  • máte-li podezření, že je někdo z řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog
  • jeden z účastníků nemá zelenou kartu
  • někdo z účastníků nehody odmítá podepsat záznam o dopravní nehodě, nebo se nemůžete shodnout na tom, kdo ji zavinil

Formulář by měl být v každém voze

Po zajištění bezpečnosti a lidského zdraví přejděte k dalším krokům. Vyfoťte si poškozená auta a jejich polohu. Potom pečlivě vyplňte protokol o nehodě, který po vás bude chtít pojišťovna. Dbejte na podpisy všech, kterých se to týká. Máte-li svědka, uveďte i jeho jméno včetně kontaktu na něj. Pro větší klid můžete zavolat i na Linku pomoci řidičům 1224, jejíž číslo je dobré mít uloženo v mobilním telefonu, nebo nalepené na vnitřní části předních dveří.

Jak postupovat na dálnici, železničním přejezdu nebo v tunelu si můžete poslechnout ze záznamu.

Spustit audio

Související