Projděte se lipovou alejí v Hrušové

19. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náves v Hrušové

Náves v Hrušové zdobí lipová alej a malebné statky stavěné z opuky. Vesnice ležící na frekventované silnici mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem má ale navíc jednu zajímavost - kapli postavenou za výhru v loterii. 

Hrušovská kaple Nejsvětější trojice stojí uprostřed protáhlé návsi naproti bývalé rychtě. O její výstavbu se zasloužil jeden místní sedlák, který léta neúspěšně sázel čísla do jakési rakousko-uherské loterie. Čísla tipoval podle toho, jak je vytáhl z plátěného pytlíku s očíslovanými kuličkami. Letitý neúspěch ho přivedl k rozhodnutí se sázením skoncovat a pytlík vyhodil oknem do zahrady. Po čase ho ale našly sousedovy děti, přinesly mu ho a s ním i několik očíslovaných kuliček. Ještě jednou tedy vsadil. A vyhrál!

Šťastný sedlák věnoval polovinu výhry na stavbu kamenné kapličky, neb Hrušová měla do té doby jen kapli prostou dřevěnou. Tolik praví legenda.

Kaple Nejsvětější Trojice v Hrušové

Kaple měla také hodiny, jejichž starobylý stroj se musel denodenně natahovat. Bohužel došlo k jejich ztrátě, když je jeden z místních mecenášů dal před lety opravit, záhy zemřel a vzácný hodinový stroj zůstal neznámo kde. 

Za zmínku jistě stojí i vybavení kaple, postranní oltář s vyobrazením sv. panny Marie Knířovské, ozdobné lampy u lavic, nebo prastaré bohužel nefunkční harmonium.

Interiér kaple Nejsvětější Trojice v Hrušové u Vysokého Mýta

Vesnice bez sedláků

Přestože je náves lemovaná krásnými opukovými statky, ze starých selských rodů ve vesnici nezůstal téměř žádný. Po roce 48 jim byly zabrány a sedláci se museli stěhovat za prací jinam. Takový byl osud i rodiny Minksů, ze statku na samém kraji vesnice naproti obecnímu úřadu. Po revoluci v 89 byl sice statek Minksom vrácen, ale v rodině už nebyl nikdo, kdo by uměl a chtěl hospodařit.

Statek na kraji Hrušové už zase zdobí vstup do vesnice

Minksův statek měnil majitele a dlouhá léta chátral, až ho koupili lidé, kteří se rozhodli ho opravit v co možná nejpůvodnější podobě. Hospodařit už nebudou, ale koně v ohradách i maštali někdejší sedlácký život přece jen připomínají. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...