Projděte se lipovou alejí v Hrušové
Náves v Hrušové zdobí lipová alej a malebné statky stavěné z opuky. Vesnice ležící na frekventované silnici mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem má ale navíc jednu zajímavost - kapli postavenou za výhru v loterii.
Hrušovská kaple Nejsvětější trojice stojí uprostřed protáhlé návsi naproti bývalé rychtě. O její výstavbu se zasloužil jeden místní sedlák, který léta neúspěšně sázel čísla do jakési rakousko-uherské loterie. Čísla tipoval podle toho, jak je vytáhl z plátěného pytlíku s očíslovanými kuličkami. Letitý neúspěch ho přivedl k rozhodnutí se sázením skoncovat a pytlík vyhodil oknem do zahrady. Po čase ho ale našly sousedovy děti, přinesly mu ho a s ním i několik očíslovaných kuliček. Ještě jednou tedy vsadil. A vyhrál!
Šťastný sedlák věnoval polovinu výhry na stavbu kamenné kapličky, neb Hrušová měla do té doby jen kapli prostou dřevěnou. Tolik praví legenda.
Kaple měla také hodiny, jejichž starobylý stroj se musel denodenně natahovat. Bohužel došlo k jejich ztrátě, když je jeden z místních mecenášů dal před lety opravit, záhy zemřel a vzácný hodinový stroj zůstal neznámo kde.
Za zmínku jistě stojí i vybavení kaple, postranní oltář s vyobrazením sv. panny Marie Knířovské, ozdobné lampy u lavic, nebo prastaré bohužel nefunkční harmonium.
Vesnice bez sedláků
Přestože je náves lemovaná krásnými opukovými statky, ze starých selských rodů ve vesnici nezůstal téměř žádný. Po roce 48 jim byly zabrány a sedláci se museli stěhovat za prací jinam. Takový byl osud i rodiny Minksů, ze statku na samém kraji vesnice naproti obecnímu úřadu. Po revoluci v 89 byl sice statek Minksom vrácen, ale v rodině už nebyl nikdo, kdo by uměl a chtěl hospodařit.
Minksův statek měnil majitele a dlouhá léta chátral, až ho koupili lidé, kteří se rozhodli ho opravit v co možná nejpůvodnější podobě. Hospodařit už nebudou, ale koně v ohradách i maštali někdejší sedlácký život přece jen připomínají.
Související
-
Výlet ze Štimberka do Dolního Újezdu
Počátek léta je ideální dobou pro výšlap v okolí Poříčí a Dolního Újezdu.
-
Mravín patří mezi nejkrásnější vesnice Pardubického kraje
Mravín a Štěnec jsou vesnice, které leží ve svahu terénního zlomu táhnoucího se od Luže k Vraclavi. Je odtud krásný výhled, to ale není jediná přednost tohoto kraje.
-
Vysoké Mýto zdobí jeho královská minulost
V tomto východočeském městě žila řada významných lidí. Mezi jinými i učitel korunního prince Rudolfa, Hermenegild Jireček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka