S kůrovcem odešly obcím peníze. Kalamita razantně zvýšila těžbu, teď se karta obrátila
Kůrovec je pryč a miliony korun z těžby taky. Některé obce v Česku se musí vyrovnat s výpadkem příjmů za prodej dřeva. Kůrovcová kalamita odezněla a často už ani není co těžit. Vlastníci naopak musí zaplatit obnovu vykácených lesů. V takové situaci je teď i Bojanov na Chrudimsku.
„Tady bylo 90 % smrkového lesa, to všechno muselo pryč. Porosty od 70 let výš šly všechny pryč. Ze smrků zůstaly mlaziny a sem tam nějaké remízky,“ ukazuje lesní hospodář Jiří Ješátko holé plochy kolem Bojanova. Kalamita vzala obci víc než polovinu lesů, roční těžba stoupla na patnáctinásobek běžného stavu.
Dřevo za 100 milionů
A razantně se tím zvedl i zisk. „Od roku 2018 do roku 2024 se získalo z těžby zhruba 100 milionů korun,“ upřesňuje nezávislý starosta Bojanova Milan Michálek. Zhruba polovinu částky ale obec obratem vrátila do sazenic a údržby. Zároveň musí počítat s tím, že z lesů teď nedostane prakticky nic.
Čtěte také
Podle Milana Michálka budou čísla vycházet hůř než před kůrovcem. „Teď už my jako obec z lesního hospodaření nebudeme mít takové příjmy, jako jsme měli v minulých letech, ale třeba i před kůrovcovou kalamitou. Teď budeme peníze investovat do lesního hospodaření.“
Sazenice, oplocenky, nátěry proti zvěři. Nové stromky budou podle Jiřího Ješátka potřebovat intenzivní péči minimálně ještě 5 let. „Levné to není. Nejdražší je pořízení sazenic a založení lesa.“
Těžba zvolňuje
Bojanov není sám. Že obce s těžbou brzdí, potvrzuje i předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR Jiří Svoboda. „Mnohdy jsou přetěžené a vlastníci snižují těžby proto, aby si zachovali do budoucnosti nějakou těžební možnost. Vysoké příjmy v minulosti vedly k pocitu, že tato situace bude trvat dlouho nebo bude odeznívat pomaleji, a rychlost s jakou klesly kůrovcové těžby, překvapila nejen vlastníky, ale i zpracovatele dříví,“
Vlastníci navíc ze zákona musí holiny do pěti let znovu zalesnit, jinak riskují pokutu od České inspekce životního prostředí. „Pokud je ze strany inspekce zjištěno neplnění zákonných povinností, je vydáno opatření s termínem pro jejich splnění, případně je uložena pokuta,“ vysvětluje mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
Vloni sankci využila v 11 případech a celková výše pokut přesáhla částku 200 tisíc korun.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Dívka, kterou znásilňoval otčím, žádá odškodnění. Za nemajetkovou újmu požaduje od státu 600 tisíc korun