S rybí šifrou po hrázích rybníků kolem Neratova

Naučná stezka Pernštejnskými rybníky začíná a končí v Neratově. Vede po hrázích nových i starých rybníků a dozvíte se na ní zajímavosti o rybách i rybničním hospodaření. 

Trasa celé stezky měří asi devět kilometrů a vede většinou po nezpevněných cestách. Je na ní umístěno osm zastavení s informačními tabulemi, které návštěvníky upozorní na zajímavá vodní díla různého stáří, ať už hráze z 15. století, nebo rybníky vybudované za první republiky.

Lidé na rybnících a jejich okolí hospodařili od nepaměti. Autoři stezky použili vzpomínky místních pamětníků a umístili je na informační tabule, návštěvníci se tak dozvědí nejen o chovu a lovu ryb, ale například i to, jak se sklízelo rákosí a následně zpracovávalo na rohože.

Romantické zastavení na břehu Rozhrny

U jednoho ze zastavení na pláži u rybníku Rozhrna je vybudované posezení s ohništěm, návštěvníci si během opekání špekáčků můžou přečíst zajímavosti o chovu ryb a posilněni pokračovat na další zastavení. Na louce zvané Karafiátka na ně čeká sestava venkovních cvičících strojů, kde mohou posílit svá těla. V nově vysázené aleji stojí altán a jeden z informačních panelů věnovaný kolektivizaci českého venkova, zobrazený v příběhu místní rodačky paní Šlechtové, zaznamenaný dokumentaristy Paměti národa. 

Posezení s ohništěm u rybníka Rozhrna

Zpříjemněte si cestu šifrovací hrou

Pro hravé návštěvníky naučné stezky připravili její autoři doplňkovou šifrovací hru. Nazvali ji Sumec na suchu a je orientovaná jak jinak než na ryby, rybníky a rybníkářství. Hru tvoří šest úkolů, šifer a logických úloh. Herní okruh má délku necelé čtyři kilometry a dá se zvládnout během dvou hodin. Hru lze hrát v online verzi, nebo si vyzvednout brožurku na prvním stanovišti. Po absolvování trasy a vyluštění celé šifry čeká na konci v truhle u obecního úřadu v Neratově malá odměna.

Autoři naučné stezky Pernštejnskými rybníky, zleva starosta Neratova Jaroslav Půlkrábek, Miroslav Tyč a Hana Svatošová

Naučnou stezku připravila obec Neratov, projekt finančně podpořil Pardubický kraj.

Více na: https://www.neratov-novinsko.cz/pernstejnske-rybniky

autor: KSA
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...