Síťka při gynekologické operaci? Někteří lékaři říkají ano, jiní ne

24. září 2018

Ve středním a vyšším věku se ženy potýkají se sestupem ženských rodidel. Důvodů je mnoho. Mezi nejčastější patří těžké porody, nadváha, vrozená nedostatečnost pojivové tkáně nebo těžká fyzická práce.

Kromě nepříjemných pociťovaných tlaků až bolestí v pánvi, může sestup dělohy způsobovat časté nucení na močení až únik moči. K potížím dochází i při vyprazdňování stolice. Poruchy také mohou nastat v sexuálním životě. „Ženy odkládají řešení až na poslední chvíli, protože se stydí. Zkoušejí různé fyzioterapeutické cviky, dočasně používají vaginální pesar. Nakonec stejně skončí v rukou gynekologů,“ ujišťuje přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky pardubické nemocnice Milan Košťál.

Efekt operace: 90%

Operuje se břichem, pochvou, nebo laparoskopicky. Záleží na věku pacientky a na tom, jestli chce mít ještě děti, nebo ne. Velkou roli hrají i vedlejší onemocnění, která o typu a způsobu provedení rozhodnou. Je třeba počítat i s ojedinělými komplikacemi v průběhu zákroku. „Přece jen všechno se děje v blízkosti močového měchýře, močové trubice a může dojít k jejich propíchnutí.“ Při velkém krvácení je nutno počítat s krevní transfúzí.

Umělé materiály? Ano i ne

Jednou z moderních metod operace sestupujících ženských pohlavních orgánů jsou takzvané sítě. Rozlišují se malé síťky (pásky) na inkontinenci pod močový měchýř a velké sítě, které se dávají pod sestupující a vyhřezlé pánevní orgány. Jde o umělý materiál zvaný Prolen. V Česku nejsou lékaři v síťových operacích názorově sjednoceni.

„Když bych to měl rozlišovat podle světa, tak třeba v USA, Kanadě a Velké Británii jsou tyto formy zákroků zakázané. Zrovna tak v Austrálii a na Novém Zélandu,“ uvádí gynekolog Milan Košťál. Lékaři v pardubické nemocnici preferují operace s využitím přírodních tkání, většinou odebraných z břicha pacientky.

Jaké komplikace mohou časem nastat v případě síťové operace, vysvětluje přednosta Milan Košťál v záznamu rozhovoru.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související