Síťka při gynekologické operaci? Někteří lékaři říkají ano, jiní ne
Ve středním a vyšším věku se ženy potýkají se sestupem ženských rodidel. Důvodů je mnoho. Mezi nejčastější patří těžké porody, nadváha, vrozená nedostatečnost pojivové tkáně nebo těžká fyzická práce.
Kromě nepříjemných pociťovaných tlaků až bolestí v pánvi, může sestup dělohy způsobovat časté nucení na močení až únik moči. K potížím dochází i při vyprazdňování stolice. Poruchy také mohou nastat v sexuálním životě. „Ženy odkládají řešení až na poslední chvíli, protože se stydí. Zkoušejí různé fyzioterapeutické cviky, dočasně používají vaginální pesar. Nakonec stejně skončí v rukou gynekologů,“ ujišťuje přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky pardubické nemocnice Milan Košťál.
Efekt operace: 90%
Operuje se břichem, pochvou, nebo laparoskopicky. Záleží na věku pacientky a na tom, jestli chce mít ještě děti, nebo ne. Velkou roli hrají i vedlejší onemocnění, která o typu a způsobu provedení rozhodnou. Je třeba počítat i s ojedinělými komplikacemi v průběhu zákroku. „Přece jen všechno se děje v blízkosti močového měchýře, močové trubice a může dojít k jejich propíchnutí.“ Při velkém krvácení je nutno počítat s krevní transfúzí.
Umělé materiály? Ano i ne
Jednou z moderních metod operace sestupujících ženských pohlavních orgánů jsou takzvané sítě. Rozlišují se malé síťky (pásky) na inkontinenci pod močový měchýř a velké sítě, které se dávají pod sestupující a vyhřezlé pánevní orgány. Jde o umělý materiál zvaný Prolen. V Česku nejsou lékaři v síťových operacích názorově sjednoceni.
„Když bych to měl rozlišovat podle světa, tak třeba v USA, Kanadě a Velké Británii jsou tyto formy zákroků zakázané. Zrovna tak v Austrálii a na Novém Zélandu,“ uvádí gynekolog Milan Košťál. Lékaři v pardubické nemocnici preferují operace s využitím přírodních tkání, většinou odebraných z břicha pacientky.
Jaké komplikace mohou časem nastat v případě síťové operace, vysvětluje přednosta Milan Košťál v záznamu rozhovoru.
Související
-
Odstranění dělohy? Vyberte si tu nejšetrnější cestu
Odstranění dělohy se nejčastěji provádí mezi čtyřicítkou a padesátkou věku ženy. Často za to mohou myomy, což jsou nezhoubné děložní nádory, které ženám způsobují b...
-
Nebojte se gynekologa! Pravidelné kontroly mohou zachránit život
Gynekologická onkologie je jedním ze základních podoborů gynekologie a porodnictví a věnuje se onkologicky nemocným ženám.
-
Ruce na prsa, doporučuje ženám onkolog
Každý rok v Česku onemocní rakovinou prsu až šest tisíc žen. Čím dříve se na nádor přijde, tím je větší šance na vyléčení. I to je důvod, proč stále více cílit na prevenci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka