Skokanský můstek pod hradem. Z Kunětické hory se mělo skákat na Němčice
Němčice jsou obcí na Pardubicku, kde žije zhruba 800 obyvatel. To je čtyřikrát víc než před 15 lety. Němčice se totiž v roce 2007 rozhodly jít vstříc nové výstavbě, a tak aktuálně patří k nejmladším obcím v celé republice co do průměrného věku obyvatel. Historii ale má tato vesnice daleko delší.
První písemná zmínka je z roku 1436. Pravděpodobně ale osada existovala už dřív. Předpokládá se, že založena byla jako součást Opatovického kláštera. „Co máme doloženo z těch prvních zmínek, tak tady bylo 11 čísel popisných, takže to byla na tehdejší poměry taková středně velká vesnice,“ popisuje bývalý starosta Němčic Jaroslav Štěpánek. „Lidem se tady podle mě nežilo špatně, nebyli utlačováni šlechtou a živili se převážně zemědělstvím,“ vysvětluje dále.
Němčický most není němčický
Zajímavostí je nedaleký most přes Labe. Přesto, že je v katastru sousední obce Dříteč, říká se mu Němčický. „Ve třicátých letech ho stavbaři postavili takzvaně na sucho, a teprve později pod něj svedli upravený tok řeky,“ vysvětluje regionální znalec Jiří Rejl. Ten má zároveň přehled o okolní přírodě. „Až k Němčicím totiž sahá evropsky významná lokalita, která zde byla vyhlášena kvůli výskytu vážky klínatky rohaté. V Labi také žije vzácný bolen dravý nebo vydra říční,“ dodává Rejl.
Jaroslav Štěpánek také s úsměvem vzpomíná na smělý plán stavby skokanského můstku na Kunětické hoře. „Mluvilo se o tom snad ještě v 50. letech, a nebyl to jen skokanský můstek, ale i bobová dráha. Ta se svým způsobem začala realizovat, je tam uměle vytvořené koryto, kam jsme jako děti chodili sáňkovat a vlastně se tam chodí i dnes, když zrovna napadne sníh,“ vysvětluje Štěpánek.
Současný život v Němčicích je také pestrý. Vedení radnice pořádá několik akcí ročně, aby se místní mohli setkávat. „Nejbližší takový termín bude na konci dubna, kdy budeme pálit čarodějnice. Vždycky máme figurínu, která celý den sedí na autobusové zastávce a večer je upálená. Je to atrakce i pro lidi z okolí,“ říká starosta Němčic Jan Jírek.
Slepé rameno ožije
Na podzim má také začít dlouho plánovaná revitalizace slepého ramena Labe a jeho okolí, které by se mělo následně stát odpočinkovou zónou. Úpravy budou plnit částečně i protipovodňovou funkci, obec navíc bude chránit i suchý poldr. „Dřív jsme tady měli vodu třeba dvakrát do roka, teď už ale zhruba šest let velká voda nepřišla. Ale je určitě dobré, abychom na ni byli připraveni,“ dodává bývalý starosta Jaroslav Štěpánek.
Na dohled je také výstavba cyklostezky mezi Němčicemi a Dřítčí, která má být součástí propojení Hradce Králové a Pardubic.
Související
-
Němčice: jak satelit čtyřikrát zvětšil malou vesnici
Nemají náves ani obecní hospodu a často chybí pošta i škola. A namísto ovcí a koz zkracují trávníky motorové sekačky. Tzv. satelitní městečka si uchovávají výlučně ...
-
Odbahnit, prořezat. Povodí Labe připravuje revitalizaci slepého ramene Labe u Němčic
Bývaly to meandry řeky, po narovnání toku se z nich ale stala slepá ramena. Kolem Labe na Pardubicku jsou takových míst desítky. Povodí Labe se je snaží revitalizovat.
-
Labe v Němčicích stouplo na 4,2 metrů. Záplavy v kraji zatím...
V Pardubickém kraji jsou hladiny řek pod kontrolou. Zvýšená hladina je pouze na Labi v Přelouči, kde je 1. stupeň povodňové aktivity, a v Němčicích u Pardubic 2. st...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser