Sokolníky Křivkovy spojuje láska k dravcům. Už padesát let

Volné létání se sokolníkem Luborem Křivkou a kání Harrisovou Zuzankou
Volné létání se sokolníkem Luborem Křivkou a kání Harrisovou Zuzankou

Manželé Mirka a Lubor Křivkovi jsou sokolníci, kteří se věnují svému koníčku desítky let. Žijí se svými dravci v Luži na Chrudimsku, pod hradem Košumberk. Chovají i dravce, kteří u nás nejsou tak běžní - káně Harrisova.

Nejstarší dravec bydlí u Křivků v kuchyni. Je to velmi vzácný raroh velký. Jmenuje se Xena a je jí požehnaných dvacet čtyři let. Mirce dělá společnost při vaření. Je to rodinný přítel. Ale první dravec, kterého Mirka vychovala, byla poštolka.

Lubor Křivka odchoval prvního dravce už v devíti letech. Mirka pocházela z rodiny, kde byla zvířata zakázána. Proto jí Lubor učaroval, stejně jako jestřáb, kterého tehdy vlastnil. A její srdce si podmanil úplně, když jí daroval jako svatební dar zachráněné mládě poštolky. Poštolka se jmenovala Chlumek podle poutního místa v Luži a okamžitě se stala miláčkem rodiny. 

Sokolnictví je vášeň i řehole

Ne každý se může stát sokolníkem. Dravce nemůžete strčit do skříně jako hračku. Musíte se o něj starat denně, shánět mu potravu, pečovat o něj, chodit do přírody.

Podmínkou je myslivecká zkouška, kterou musí mít každý myslivec. Sokolník musí navíc složit ještě sokolnickou zkoušku.  Ročně se pokouší tuto náročnou zkoušku udělat asi dvacet adeptů.

Káně Harrisova Amálka s adoptovaným orlíčkem

Káně Harrisova vám neuletí

Káně Harrisova není u nás ještě tak známá a rozšířená. Je to dravec, který původně pochází ze střední Ameriky, žije v poušti a staví si hnízdo na kaktusech.  Do České republiky se tento druh kání dostal asi před dvaceti lety. Manželé Lubor a Mirka Křivkovi dostali tyto dravce jako dárek od anglických sokolníků a od té doby na ně nedají dopustit.

„Je to jediný dravec, který žije společenským životem. Rodinný klan společně loví a společně odchovává mláďata. Pokud tedy žije ve společenství s lidmi, nemá touhu uletět, protože své lidi považuje za součást rodiny,“ říká sokolník Lubor Křivka.

Orel není pro začátečníky

Naprosto vyloučené je, aby si začínající sokolník pořídil skalního orla. Ten je tak silný a nebezpečný, že ho může vlastnit opravdu jen velmi zkušený sokolník.

Sokolníci se sjedou v Opočně

Od 3. října se na zámku v Opočně koná 51. Sokolnické setkání. Na sobotu je připravená tradiční akce pro veřejnost. Ukázky výcviku dravců můžete vidět v sobotu 6. října od deseti hodin. Sokolníci z Luže Lubor a Mirka Křivkovi tam nebudou chybět. Ukážou vám, jak vypadá práce sokolníka přímo v akci.