Špenátové palačinky s kuřecím masem. Odborníci špenát označují za nejdůležitější superpotravinu
Od doby, kdy špenát propagoval Pepek námořník, uběhlo hodně času. Přesto stále platí, že tato zelenina patří mezi přírodní stravu s nejvyšším množstvím živin a ochranných látek. Doporučujeme jeho zařazení do jídelníčku nejen v tradiční dušené podobě, ale také v syrovém stavu.
Konzumace špenátu zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů i pokožky a chrání zrak. Vitamíny skupiny B ve špenátu pomáhají vytvářet pohlavní hormony, zvyšují libido a dodávají energii.
- 40 g čerstvého špenátu
- 300 ml mléka
- 100 g hladké mouky
- sůl
- olej
- 2 vejce
- Náplň:
- 600 g kuřecích prsou
- 80 g balkánského sýra
- 60 g sušených rajčat
- 80 g žampiónů
- 1 cibule
- 3 lžíce oleje
- petrželka
- 20 g mladého špenátu
Dostatek energie zajistí špenát v kombinaci s povzbuzujícím kořením jako je skořice, kajenský pepř nebo kari.
Špenát pochází z Persie. Ve střední Evropě se prokazatelně pěstuje od 12. až 13. století. Během první světové války se špenátová šťáva podávala francouzským vojákům smíchaná s červeným vínem na posílení krvetvorby a celkového stavu.
Lékař Steven Pratt špenát označuje za nejdůležitější superpotravinu spolu s divokým lososem a borůvkami, která je povinnou výbavou člověka starajícího se o své zdraví. Jeho konzumace snižuje riziko onemocnění srdce a cév, působí proti mnoha druhům rakoviny a chrání proti věkem podmíněné degeneraci.
Vařte ho krátce, dlouhá tepelná úprava ničí obsah vzácných látek. Mladé lístky baby špenátu konzumujte syrové v zeleninových salátech nebo zkuste například netradiční spojení s jahodami.
Postup:
Palačinky: Špenát rozmixujeme ponorným mixérem v troše mléka dohladka. Mouku prosejeme do mísy, přidáme špetku soli, olej, vejce a zbylé mléko. Nakonec vmícháme rozmixovaný špenát.
Těsto necháme chvilku při pokojové teplotě odležet a pak na rozehřáté pánvi s troškou oleje usmažíme palačinky.
Náplň:
Kuřecí maso očistíme a nakrájíme na menší kousky. Osolíme a opepříme.
Sýr a rajčata nakrájíme na kousky, žampiony na plátky a cibuli nadrobno. Pak v pánvi na oleji orestujeme kuřecí maso. Jakmile je opečené, přidáme cibuli a žampiony a ještě 5 minut restujeme.
Nakonec vmícháme nasekanou petrželku, sušená rajčata a podle chuti ještě osolíme a opepříme. Posypeme balkánským sýrem a listy špenátu.
Palačinky podáváme naplněné masovou směsí.
Špenát dodá tělu i značnou dávku vitaminu C (pro zrak, činnost srdce, duševní svěžest, proti paradentóze) a také draslíku, mědi, železa, hořčíku, manganu, vlákniny. Hořčík podporuje činnost svalů a posiluje srdce, podílí se na více než 700 funkcích v těle.
A tím výčet účinných látek zdaleka nekončí. Špenát ještě mimo jiné obsahuje antioxidanty a mnoho chlorofylu. Chlorofyl má protinádorové účinky. Studie prokázaly přímou souvislost mezi konzumací špenátu a sníženým rizikem téměř všech druhů rakoviny.
Dobrou chuť!
Související
-
Baby špenát s krůtím masem a hořčičnou omáčkou by ocenil i Pepek Námořník
Špenát setý je druh jedlé, jednoleté, krytosemenné rostliny z čeledi laskavcovitých. Jedná se o důležitou listovou zeleninu. Kultivována byla v jihozápadní Asii.
-
Špenátové halušky s hovězím masem na hrášku a žampiónech. Slovenský poklad v netradiční úpravě
Bramborové halušky jsou snad nejznámějším jídlem ze Slovenska. Jejich verzí najdeme desítky, ať už s brynzou nebo na sladko s mákem a cukrem, zalité máslem.
-
Masové kuličky ve špenátové omáčce vás ohromí neuvěřitelnou souhrou tvarů, vůní, chutí i barev
Připravili jsme pro vás jednoduchý recept, variace na téma vepřové i hovězí maso a špenát. Masové kuličky jsou hitem ve všech asijských kuchyních. Vyzkoušíte je doma?
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka