Stateční v odboji: příběhy druhé světové války
Četník František Famfulík zemřel u popravčího kůlu na Kobyliské střelnici
Celý seriál:
František Famfulík sloužil za války na četnické stanici v Proseči a spolu se svými kolegy aktivně podporoval odbojové skupiny v okolí i bezprizorní rodiny už zadržených osob. Jejich činnost ale neunikla pozornosti gestapa.
Nejprve si gestapo přijelo pro prosečského vrchního strážmistra Kohoutka a po několika měsících si přišli i pro Františka Famfulíka. Byl tou dobou už ženatý a měl malého syna Vladislava.
Gestapo ho odvezlo nejdřív do Hradce Králové, potom do Malé pevnosti Terezín a pak k soudu do Berlína. Tam ho odsoudili k trestu smrti za velezradu. Odvezli ho zpět na Pankrác a umístili do cely smrti s dalšími třemi četníky.
Poprava měla být 8. července 1943 na Kobyliské střelnici. Na výslovné přání Himmlera a K. H. Franka to měla být výstražná veřejná poprava, která měla zastrašit české četníky a odradit je od spolupráce s odbojem. Povolali proto 120 řadových četníků z různých míst a třicet důstojníků, kteří měli popravu sledovat a hrůzostrašný zážitek předat svým kolegům.
Nepovedená poprava
Poprava ale dopadla jinak, než nacisté očekávali. Když odsouzené četníky přivedli, přečetli jim rozsudek a strhli výložky. Chtěli jim zavázat oči, ale četníci odmítli, že jsou vojáci a že se smrti nebojí. Přivázaní ke kůlům volali: „Ať žije československá republika, ať žije prezident Beneš!“
Salvu popravčí čety přihlížející četníci neviděli, neboť se všichni demonstrativně otočili zády. Nacisté tuto demonstrativní popravu vyhodnotili jako fiasko a další popravy prováděli bez přítomnosti veřejnosti.
Související
-
Příběhy z týlu a fronty druhé světové války
Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety.
-
Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území.
-
Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.