Stateční v odboji: příběhy druhé světové války

Farář František Dobiáš zařídil falešnou identitu pro parašutisty Silver A

Na Nový rok roku 1942 se po bohoslužbě objevil ve farní kanceláři Alfréd Bartoš, velitel výsadku Silver A. Chtěl křestní list pro sebe i pro ostatní parašutisty.  Bartoš ho ujistil, že pokud by je zadrželi  Němci, nedostanou je živé.

Evangelický farář František Dobiáš ze Semtěše se narodil se v roce 1901 ve Velimi, studoval gymnázium v Kolíně a teologii v Praze, Bazileji a Paříži. V roce 1931 přišel do Semtěše a údajně vyhrál konkurz, protože uměl kázat velmi hlasitě. Spadalo pod něj 46 okolních obcí, které objížděl na motorce.

Ještě před válkou se oženil a narodili se jim dvě dcery, které chodily v Semtěši do školy. Když si pro otce přijelo gestapo, dívaly se na jeho zatčení ze školních oken.

Parašutistům z výsadku Silver A obstaral falešnou identitu tak, že vzal dotyčné dokumenty z oddacího archivu. Zněly na jména: Josef Motyčka z Bílého Podolí, Josef Stříška z Lipovce a Miroslav Štolc z Bousova.

Po atentátu na Heydricha začalo velké zatýkání. 29. června kolem jedenácté hodiny dopoledne přijelo modré auto se dvěma gestapáky i pro faráře Dobiáše. Po třech měsících na gestapu ho odvezli do Terezína, odtud do Buchenwaldu a po osmi měsících do Dachau.Tam je 29. dubna roku 1945 osvobodila americká armáda. Domů přijeli s Američany 21. května. 

Farář František Dobiáš dál sloužil na faře v Semtěši, ze které odešel do Poděbrad v roce 1966.  

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.