Stateční v odboji: příběhy druhé světové války

Četník František Makovský v Terezíně sloužil i seděl

František Makovský byl spolu se svou ženou Annou oceněn titulem Spravedliví mezi národy, který uděluje památník hrdinů a obětí šoa Jad vašem v Jeruzalémě.

František Makovský se narodil do rodiny krejčího v Borové u Poličky. Ve čtrnácti letech odešel za prací do Německa, pracoval jako krejčí a později jako havíř. Po první světové válce nastoupil k československému četnictvu a byl odvelen na Podkarpatskou Rus.

Po okupaci ho zatkli maďarští vojáci a uvěznili ho v koncentračním táboře v Niregyháze. Po urgencích rodiny a německého konzula v Chustu byl v květnu 1939 propuštěn. 

Pracoval dále jako protektorátní četník a díky dobré znalosti němčiny byl počátkem roku 1942 odvelen ke zvláštnímu četnickému oddílu do terezínského židovského ghetta.

Z Terezína do Terezína

V Terezíně František Makovský zachránil v rozmezí let 1942-1943 život nejméně 35 židovským ženám a mužům. Předával vězňům ghetta dopisy od příbuzných a posílal zpět jejich odpovědi, poskytoval potřebným léky a potraviny, které obstarával s pomocí své manželky a dalších českých občanů.

Nacisté na jeho činnost přišli, byl zatčen a uvězněn v terezínské Malé pevnosti. Válku sice přežil, ale čekalo ho ještě jedno vězení, tentokrát komunistické, ve kterém si po roce 1948 odpykal další rok. Zemřel roku 1974 ve Vysokém Mýtě.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.