Stateční v odboji: příběhy druhé světové války

Četník František Makovský v Terezíně sloužil i seděl

František Makovský byl spolu se svou ženou Annou oceněn titulem Spravedliví mezi národy, který uděluje památník hrdinů a obětí šoa Jad vašem v Jeruzalémě.

František Makovský se narodil do rodiny krejčího v Borové u Poličky. Ve čtrnácti letech odešel za prací do Německa, pracoval jako krejčí a později jako havíř. Po první světové válce nastoupil k československému četnictvu a byl odvelen na Podkarpatskou Rus.

Po okupaci ho zatkli maďarští vojáci a uvěznili ho v koncentračním táboře v Niregyháze. Po urgencích rodiny a německého konzula v Chustu byl v květnu 1939 propuštěn. 

Pracoval dále jako protektorátní četník a díky dobré znalosti němčiny byl počátkem roku 1942 odvelen ke zvláštnímu četnickému oddílu do terezínského židovského ghetta.

Z Terezína do Terezína

V Terezíně František Makovský zachránil v rozmezí let 1942-1943 život nejméně 35 židovským ženám a mužům. Předával vězňům ghetta dopisy od příbuzných a posílal zpět jejich odpovědi, poskytoval potřebným léky a potraviny, které obstarával s pomocí své manželky a dalších českých občanů.

Nacisté na jeho činnost přišli, byl zatčen a uvězněn v terezínské Malé pevnosti. Válku sice přežil, ale čekalo ho ještě jedno vězení, tentokrát komunistické, ve kterém si po roce 1948 odpykal další rok. Zemřel roku 1974 ve Vysokém Mýtě.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.